Tisíce Makedonců požadují demisi Gruevského vlády

Skopje - Okamžité odstoupení vlády premiéra Nikoly Gruevského požadovalo dnes v centru makedonské metropole Skopje více než deset tisíc demonstrantů. Tamní opozice ji totiž obviňuje z korupce a nelegálních odposlechů. Své skandály se navíc údajně pokusila zamaskovat rozsáhlou protiteroristickou operací minulý víkend ve městě Kumanov, při níž při níž zemřelo osm policistů a 14 ozbrojenců. Makedonie prožívá nejhorší politickou krizi od roku 2001, kdy stála na pokraji občanské války. Opoziční vůdce Zoran Zaev demonstranty vyzval, aby zůstali v ulicích, dokud Gruevski po devíti letech u moci nerezignuje.
Video Nepokoje v Makedonii tématem Horizontu ČT24
video

Nepokoje v Makedonii tématem Horizontu ČT24

Davy se v neděli shromáždily před úřadem vlády, mnohé lidi přivezly autobusy z venkova. Přívrženci levicové opozice mávali makedonskými vlajkami, zástupci albánské menšiny nesli své prapory. Podle opozičních předáků část demonstrantů, hlavně mládež, hodlá v ulicích hlavního města tábořit, dokud premiér neodstoupí.

K setrvání v ulicích vyzval demonstranty i opoziční vůdce Zoran Zaev. „Zůstaneme tady! Nikola Gruevski musí rezignovat. Dokud neodejde, neodejdeme ani my,“ řekl Zaev svým příznivcům. „Připojte se k nám! Kvůli vašim dětem a kvůli prosperující Makedonii! Gruevski, tvé dny jsou sečteny, odejdi!“ dodal.

  • Zoran Zaev, lídr makedonské Sociálnědemokratické aliance: „Nic jiného, než odejít z této vládní budovy, Nikola Gruevski nemůže udělat. Makedonie bude spojený, stabilní stát, založený na spravedlnosti a multietnické společnosti.“

Obdobné opoziční demonstrace, ale v menším rozsahu, se ve Skopji odehrávají už několik týdnů. Gruevski, který volání opozice po demisi své vlády a vypsání předčasných voleb odmítá, pouze svolal na pondělní večer demonstraci svých přívrženců, což budí obavy z prohloubení nestability v chudé bývalé jugoslávské republice.

Dvě hlavy demonstrantům stačit nebudou, míní politolog

Konzervativní premiér v sobotu opět prohlásil, že neodstoupí, protože by to bylo zbabělé. Za opozicí podle něj stojí cizí tajné služby. Své tvrzení však nepodpořil žádnými důkazy. Ministryně vnitra a šéf tajné služby nicméně tento týden ze svých funkcí odešli. „Je to manévr, který má (vládě) zajistit přežití,“ uvedl politolog Muamer Pajaziti a předpověděl, že opozice a veřejnost se s tím nespokojí, doba je podle něj zralá pro změnu.

Režim obviňuje opozici, že se snaží destabilizovat zemi, a to po incidentu, který se o minulém víkendu odehrál v Kumanovu. Při rozsáhlém zásahu proti údajným teroristům tam zahynulo osm policistů a 14 ozbrojenců, dalších 37 policistů bylo zraněno. Většinu z 30 zadržených, kteří jsou obviněni z terorismu, tvoří Albánci z Kosova hlásící se ke Kosovské osvobozenecké armádě (UCK). Její ozbrojená rebelie vyústila v roce 2008 k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Prezident Miloš Zeman přivítal v Praze předsedu makedonské vlády Nikolu Gruevského (říjen 2014)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Opozice ale Gruevského podezřívá, že incident s albánskými separatisty zinscenoval, aby odvedl pozornost od skandálu s odposlechy nepohodlných lidí, které údajně sám nařídil. Podle informací kosovského i makedonského tisku chtěl Gruevski tváří v tvář ohrožení země vystupovat jako „ochránce západních hodnot a bojovník proti globálnímu terorismu“, a vylepšit si tak svůj obraz u veřejnosti. Zveřejnění informací, že někteří členové vlády s údajnými albánskými separatisty spolupracovali, vedlo v úterý k odvolání ministryně vnitra Gordany Jankulovské a šéfa tajných služeb Sašy Mijalkova.

Gruevski stojí v čele vlády od roku 2006. Loni v dubnu v předčasných volbách získal mandát na další čtyři roky. Opozice ale kvůli údajnému zfalšování těchto voleb už více než rok bojkotuje zasedání parlamentu ve Skopji. Vytýká také premiérovi megalomanské projekty za desítky milionů eur, zatímco míra nezaměstnanosti dosahuje 28 procent.

/*json*/{"map":{"lat":41.50015671805805,"lng":21.705041617187604,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":42.017672114390415,"lng":21.424713134765625,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/