Kim se poprav nebojí: Na spánek prý doplatil ministr obrany

Soul/Pchjongjang - Za usnutí na vojenské přehlídce veřejná poprava protiletadlovou zbraní. O popravě severokorejského ministra obrany Hjon Jong-čola informovala jihokorejská tajná služba. Důvodem pro popravu měla být vlastizrada. U vůdce KLDR Kim Čong-una prý ministr usnutím na přehlídce ztratil vážnost. Pokud se likvidace Hjona potvrdí, bude jeho smrt součástí rozsáhlé čistky, kterou se Kim Čong-un snaží upevnit svou moc. Vládu nad komunistickou zemí převzal v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila.

Hjona, který ministerstvo obrany vedl od loňského roku a ještě v dubnu vystoupil s projevem na bezpečnostní konferenci v Moskvě, zabila podle jihokorejské rozvědky popravčí četa veřejně před několika stovkami lidí palbou z protiletadlové zbraně.

V dubnu jihokorejská rozvědka uvedla, že severokorejský diktátor letos nechal údajně popravit 15 činitelů, z nichž někteří kritizovali jeho politiku. Koncem roku 2013 nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka, který byl považován za hlavní postavu v pozadí vlády. Čang pomohl severokorejskému vůdci upevnit jeho moc poté, co v prosinci 2011 zemřel otec současného vůdce Kim Čong-il.

Video Čistek v Kimově těsném okolí přibývá
video

Čistek v Kimově těsném okolí přibývá

Čistek v Kimově těsném okolí přibývá

UD 13.5.

Editor ČT: Věrohodnost zpráv o popravách se nedaří ověřit

Kim popravil ministra obrany. Dotklo se ho, že usnul na přehlídce

„Nikdy se nepodařilo ověřit věrohodnost těchto zpráv, že ale tito lidé mizí, to je pravda,“ podotýká editor ČT Radim Vaculovič, který dění v Severní Koreji sleduje řadu let. Že by zprávy o popravách potvrdila severokorejská státní televize, je navíc velmi nepravděpodobné. „Severokorejská státní televize se zaměřuje pouze na propagandu, která se jí hodí,“ dodal Vaculovič.


K pravidelným čistkám ve vládních a nejvyšších vojenských kruzích podle dostupných informací dochází už od vlády Kim Čong-unova děda a zakladatele totalitního státu Kim Ir-sena. Zatímco otec současného vůdce trestal pracovními tábory, Kim čong-un trestá smrtí. Ze sedmi lidí, kteří s ním provázeli rakev jeho otce, dnes není ve funkci ani jeden. Jsou buď mrtví, nebo sesazení.