Progress má potíže: Nekomunikuje, rotuje a zřejmě ho čeká zkáza

Moskva – Ruská nákladní loď Progress se dnes po startu dostala do vážných problémů a hrozí jí zánik. Loď, která měla šest hodin po startu dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se prakticky vymkla kontrole, letí bez spojení s řídícím střediskem a neovladatelně rotuje.

Po ranním startu z kosmodromu Bajkonur se Progressu podle expertů ruské agentury Roskosmos nerozevřely vysílací antény. Palubní systémy ani nepřijímají žádné povely ze Země. Ukázalo se navíc, že loď se kvůli poruše nosné rakety Sojuz pohybuje na jiné než plánované oběžné dráze.

Let k ISS byl nejdřív převeden do delšího dvoudenního režimu místo předpokládaného šestihodinového, později bylo spojení s ISS odloženo „na neurčito“.

Ruská nákladní loď Progress
Zdroj: Profimedia/Roskosmos

Loď nekontrolovaně rotuje

Velení americké protivzdušné a kosmické obrany NORAD dnes oznámilo, že ruská loď se pohybuje na takzvané „krátkodobé oběžné dráze“. To podle amerických expertů znamená, že pokud nebude letová dráha Progressu upravena, nákladní loď pravděpodobně čeká zkáza.

Řídící středisko se opakovaně pokouší vyslat Progressu signály, které aparát navedou do normálního letového režimu. Podle zpráv americké NASA se ale nákladní loď stabilizovat nepodařilo a Progress nekontrolovaně rotuje kolem vlastní osy.

Ruské anonymní zdroje připouštějí, že Progress může vydržet na oběžné dráze několik dní, pak ale není vyloučena jeho ztráta.

Progress připomíná vítězství Rudé armády

Ztráta lodi by pro Rusko byla nepříjemná i politicky, protože let Progressu měl být příspěvkem k oslavám 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Čelo nosné rakety Sojuz bylo vyzdobeno vyobrazením ruského Řádu velké vlastenecké války a čestné svatojiřské stuhy. Několik stuh, které jsou v Rusku tradičním symbolem vojenské cti, veze Progress i šestičlenné rusko-americko-italské posádce ISS. Na palubě je i kopie jednoho z vítězných válečných praporů Rudé armády.