Batmanský střelec z Denveru byl podle expertů příčetný

Denver - Američan James Holmes, který je obžalován z vražd a pokusů o vraždu při střelbě v denverském kině před třemi lety, byl v době činu podle dvou lékařských posudků příčetný. Na úvod procesu to prohlásila obžaloba. Střelbu při premiéře filmu o Batmanovi nepřežilo 12 lidí a dalších 70 utrpělo zranění. Prokuratura žádá trest smrti, podle obhajoby je ale mladý muž duševně nemocný a patří do léčebny.

„Oba (posudky) tvrdí totéž: ten člověk byl příčetný, když se v kině v červenci 2012 pokusil všechny zavraždit,“ řekl v úvodní řeči prokurátor George Brauchler. Holmes měl u sebe podle něj dost munice na to, aby zabil všechny přítomné diváky. Obžaloba také tvrdí, že útok připravoval řadu měsíců.

Holmes čin nepopírá, tvrdí ale, že při něm byl nepříčetný, a proto se necítí vinen. Při přípravě soudního procesu podstoupil na příkaz justice dvě psychiatrická vyšetření. Výsledky byly zveřejněny až v úvodu procesu, který oficiálně začal koncem ledna výběrem poroty a potrvá zřejmě několik měsíců.

James Holmes
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andy Cross

Rodiče obviněného poslali před zahájením procesu tisku otevřený dopis, v němž tvrdili, že jejich syn až do masakru neudělal nikdy nic zlého. „Není to zrůda. Je to lidská bytost postižená vážnými duševními problémy,“ uvedli v textu Robert a Arlene Holmesovi.

Pokud soud uzná Holmese duševně nemocným, vyhne se vězení. Americká média už dříve spekulovala, že v případě hospitalizace by mohl být Holmes po čase propuštěn na svobodu, pokud lékaři dospějí k závěru, že je vyléčen a že už není nebezpečím pro veřejnost. Vzhledem k závažnosti činu by to ale byla otázka velmi vzdálené budoucnosti. Podle advokátů by se tak nejspíš nestalo nikdy, protože pro každého psychiatra by jeho propuštění bylo příliš velkým rizikem.

Holmes podle obžaloby vyšel asi dvacet minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.