EU řeší, jak potápět prázdné lodě pašeráků

Lucemburk - Evropská unie uvažuje o tom, jak potápět prázdné lodě, které pašeráci používají k převážení migrantů přes Středozemní moře do Evropy. Je to jeden z deseti bodů, který dnes předložila Evropská komise jako podklad pro společné jednání ministrů vnitra a zahraničí zemí osmadvacítky. Podle šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové dnes panovala také shoda na potřebě posílit evropské možnosti zachraňovat na moři lidské životy.

„Znamená to silnější (operace) Triton a Poseidon, s více penězi,“ oznámila Mogheriniová. Záchranné operace je třeba podle ní řešit strukturovaněji než dosud a příslušným způsobem také posílit evropskou agenturu Frontex, která za ochranu vnějších hranic EU odpovídá. Unie by podle Mogheriniové ale měla také vzájemně více sdílet odpovědnost, pokud se týká rozmísťování uprchlíků. 

  • Situací, kdy v moři při pokusu dostat se do Evropy umírají stovky lidí, se bude ve čtvrtek zabývat také mimořádný summit EU. O svolání vrcholné schůzky požádala Itálie, která rostoucí uprchlickou vlnou zvládá s obtížemi. Rychlou reakci vyvolala především víkendová tragédie, při níž nedaleko libyjských břehů zahynulo asi 900 lidí, další oběti jsou ale hlášeny při jiných nehodách přetížených plavidel i dnes. Počet lidí, kteří jen od začátku letošního roku zahynuli během riskantní cesty do Evropy, zřejmě stoupne na více než 1500. Počty obětí výrazně narostly už v loňském roce, kdy se z několika stovek dostaly ke 3500.

Ničení lodí musí mít jasný právní základ, upozorňuje Zaorálek

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zdůraznil, že u případného vyhledávání a ničení „pirátských lodí“ musí být jasný právní základ pro podobné akce. Příslušný bod materiálu, který dnes předložil eurokomisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopulos, zmiňuje jako inspiraci pozitivní výsledky mezinárodních protipirátských operací u somálských břehů. „Těžko se dnes říká ano a ne. Právě proto, že to nejsou jednoduché body,“ poznamenal ministr. Připomněl, že je složité najít například v Libyi, rozdělené občanskou válkou, partnera pro jednání.

Do řešení problematiky by také měly být zapojeny organizace jako je OSN a její instituce a britský ministr zahraničí Phillip Hammond dnes zmínil i otázku možného podílu NATO.

Český ministr vnitra Milan Chovanec připomněl, že příčinou migrační vlny je destabilizace v zemích jako je právě Libye či Sýrie. Na cestě je podle něj 4,5 milionu uprchlíků a tlak na unijní hranici zesiluje. „Chtěli bychom zintenzivnit boj především s převaděčskými gangy. S těmi, kdo vydělávají na bídě, chudobě a neštěstí těch lidí,“ uvedl ministr.

„Měl by se obnovit záchranný systém uprchlíků (na moři). A Evropa by se měla více otevřít. Legální přístup do Evropy by se měl zjednodušit. Pokud se budou stavět bariéry, o to více bude pokusů se sem dostávat ilegálně. Jedním z řešení, o kterých se diskutuje, je zvýšit kvóty na přesídlení lidí ze třetích zemí do Evropy,“ nastínil v Interview ČT24 vedoucí zastoupení OSN v Praze Michal Broža.


Česko je připraveno přispět na námořní operace Triton a Poseidon

Také podle Chovance chce Praha o některých z bodů komise ještě před summitem vést debatu. ČR je podle obou ministrů připravena finančně přispět na programy, které se tragédiím uprchlíků budou snažit předcházet. Návrh hovoří o zdvojnásobení peněz i prostředků evropských operací jako jsou Triton či Poseidon. „Tyto operace určitě ano, Evropská unie na to musí najít finanční prostředky,“ míní český ministr vnitra.

Chovanec také připomněl odmítavý postoj české vlády k případnému zavedení povinných kvót pro „redistribuci“ azylantů. Jeden z dnešních bodů se zmiňuje o „nouzovém“ mechanismu pro umísťování uprchlíků, další předkládá návrh na dobrovolný pilotní projekt znamenající vznik 5000 míst pro uprchlíky.

Afričtí běženci
Zdroj: ČTK/AP/Francesco Malavolta

Deset bodů, které EU nabídla k řešení migrace ve Středomoří:

1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.

2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.

3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.

4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.  

5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.

6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.

7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.

8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.

9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.

10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.


Video Události, komentáře: Hrozí obnovení vnitřních hranic EU?
video

Události, komentáře: Hrozí obnovení vnitřních hranic EU?

Události, komentáře: Hrozí obnovení vnitřních hranic EU?

Horizont: Uprchlická krize ve Středozemním moři

Ministr Zaorálek k jednání EU o uprchlících

Ministři EU jednají o problému s uprchlíky

Broža k uprchlíkům: Evropa by se měla víc otevřít

Dohnalová: Uprchlíci by měli snáze dostat mezinárodní ochranu

Mimořádný summit EU kvůli uprchlické krizi