Good Bye, Lenin! Ukrajinci strhávají sochy Vladimira Iljiče

Z ukrajinských měst mizí památníky z dob sovětské éry, zejména sochy zakladatele Sovětského svazu Vladimira Iljiče Lenina. O likvidaci sovětského dědictví rozhodl minulý týden ukrajinský parlament, navzdory protestům Moskvy. Zákon zakazuje užívání komunistických a nacistických symbolů. Radnice ukrajinských měst jsou proto nyní povinovány přejmenovat stovky ulic a náměstí, nová jména dostanou i města a obce.

V Charkově v noci na dnešek zmizely dva Leninovy památníky, už počátkem týdne byly odstraněny sochy sovětských revolucionářů Serga Ordžonikidzeho, Nikolaje Rudněva a Jakova Sverdlova. Některé z nich ovšem nelikvidoval městský úřad, nýbrž neznámé maskované osoby. Policie podle agentury Interfax jejich jednání nečinně přihlížela.

S dědictvím sovětské minulosti podle ukrajinských médií účtují i obyvatelé měst, která leží bezprostředně při linii bojů v Donbasu. V Kramatorsku, který ukrajinská armáda zbavila povstalců loni v létě, strhli Leninův pomník ve čtvrtek. O den později se poroučel Lenin ve městě Stanycja Luhanska, které leží přímo na palebné linii. Železná Leninova socha tam prý byla jediným objektem, který jako zázrakem ušel ostřelování.

Podle zprávy ukrajinského listu Segodňa byl povalen dokonce i Lenin ve městě Novoazovsku na jihu Doněcké oblasti, které ovládají separatisté. Sochu ve středu z podstavce strhli proukrajinští aktivisté, ale následující den ji na místo znovu postavili stoupenci Doněcké lidové republiky.

Video Leninovy sochy na Ukrajině strhávají i obnovují
video

Leninovy sochy na Ukrajině strhávají i obnovují

Leninovy sochy na Ukrajině strhávají i obnovují

HOR 24.4.

Strhnutí sochy Vladimira Iljiče Lenina

Na zákaz propagace sovětských a nacistických symbolů na Ukrajině podrážděně reagovalo ruské ministerstvo zahraničí. Podle ruské diplomacie se jedná o urážku sovětských obětí druhé světové války, včetně Ukrajinců. Moskvě se obzvlášť nelíbí, že zákony byly schváleny těsně před oslavami sedmdesátého výročí vítězství nad fašismem.