Šéf sněmovny obešel Obamu a pozval do USA Netanjahua

Washington – Aniž by předem informoval prezidenta Baracka Obamu, pozval dnes republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů John Boehner izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby přednesl projev 11. února na společném zasedání amerického Kongresu. Podle Bílého domu tím šéf sněmovny porušil obvyklý diplomatický protokol.

Pozvání následovalo jen den poté, co Obama ve svém poselství o stavu unie prohlásil, že bude vetovat případné zpřísnění protiíránských sankcí kvůli spornému jadernému programu Teheránu. Netanjahu již podle izraelských diplomatických zdrojů cestu do Washingtonu přislíbil a nyní prý hledá možnost, jak se během návštěvy USA sejít s Obamou.

„Požádal jsem v této pohnuté době premiéra, aby promluvil v Kongresu o tom, jakou hrozbu pro naši bezpečnost a způsob našeho života představuje radikální islám a Írán,“ uvedl Boehner v prohlášení.

Bílý dům jeho krok označil za porušení obvyklého diplomatického protokolu. Podle Obamova mluvčího Joshe Earnesta představitel cizí země obyčejně před plánováním cesty do USA kontaktuje prezidentův úřad, který do dneška neměl od Izraele žádné informace k Netanjahuově projevu v Kongresu. Earnest také řekl, že Bílý dům se chce k pozvání vyjádřit až poté, co se od izraelské strany dozví možné tematické okruhy proslovu.

Cestu do USA podnikne Netanjahu jen pět týdnů před březnovými volbami v Izraeli, což by premiérovi mohlo pomoci získat voliče a zdůraznit jeho hlavní téma kampaně, tedy to, že je tím správným člověkem, který dokáže reagovat na regionální bezpečnostní hrozby.

Video Obama přesvědčoval Kongres, že má splněno
video

Obama přesvědčoval Kongres, že má splněno