V New Yorku bylo loni spácháno historicky nejméně vražd

New York - Počet vražd v New Yorku, dříve nechvalně známém vysokou zločinností, loni dosáhl rekordně nízkého počtu 328. V roce 2013 bylo v největším městě USA napočítáno 335 vražd.

Loňský počet vražd v New Yorku byl nejnižší od zavedení oficiálních statistik v roce 1963. Ještě před 25 lety byly statistiky mnohem méně příznivé: v roce 1990 bylo v New Yorku zavražděno dosud rekordních 2245 lidí, loňské údaje oproti tomu znamenají 85procentní pokles.

Kriminalita v New Yorku klesá obecně. Policie tento vývoj přičítá i účinnějším strategiím potírání kriminality. Podle strategie posledních let se muži zákona zaměřují ve zvýšené míře na okruhy lidí, kteří mají statisticky na svědomí největší počet zločinů. Podle strategie „rozbitého okna“ policie zvyšuje svou přítomnost i v dosud poklidných čtvrtích, pakliže tam začíná narůstat trestná činnost. Policisté také nekompromisně stíhají i drobnější kriminalitu.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti bylo loni v celoamerickém měřítku spácháno 4,7 vraždy na sto tisíc obyvatel, New York se s 3,9 vraždy na sto tisíc obyvatel dostal dokonce pod tento celostátní průměr.

  • Statistiky zločinnosti v New Yorku jsou ZDE.
  • Interaktivní mapu zločinnosti v New Yorku najdete ZDE.

Deník The New York Times kromě toho poznamenává, že loni zaznamenal New York i historicky nejnižší počet chodců, kteří zahynuli při dopravních nehodách - 132. V roce 2013 zemřelo 180 chodců, což bylo naopak nejvíce za deset let. Dopravní nehody si loni celkem vyžádaly 248 obětí.