Pařížská předměstí byla v noci klidnější

Paříž - Značné uklidnění, ovšem za cenu masivního nasazení bezpečnostních sil, charakterizovalo dnes v noci situaci na pařížských předměstích, která byla během předchozích dvou nocí zachvácena rozsáhlými nepokoji. Policie hlásí jen blíže neurčený počet spálených popelnic a aut a zadržení 22 výtržníků, ale žádné střety s nimi. Na místě byli až pozdě do noci předseda vlády François Fillon a ministryně vnitra Michele Alliotová-Marieová.

Fillon označil situaci za mnohem klidnější, i když „křehkou“, a vyslovil naději, že krize byla zažehnána. Vláda je podle něj odhodlána zajistit, aby se násilnosti posledních dvou nocí neopakovaly. Premiér navíc radikálně prohlásil: „Ti, kteří vyvolávali pouliční násilí v předešlých nocích, jsou kriminálníci a podle toho se s nimi také musí zacházet.“

Nepokoje vyvolala nedělní náhodná smrt dvou mladých motocyklistů při srážce s policejním autem na předměstí Villiers-le-Bel. Bylo při nich zraněno přes 130 policistů.

O situaci bude dnes jednat bezpečnostní rada pod vedením prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se právě vrátil z Číny, a nepochybně i na následující pravidelné schůzi vlády.

Útoky na policisty odsoudily všechny francouzské parlamentní strany. Opozice ale připomněla, že na výbuchu násilí má podíl i to, že situace na předměstích, obývaných velkou měrou lidmi přistěhovaleckého původu, se od velkých nepokojů před dvěma lety nijak nezlepšila. Mladíci, kteří zahynuli ve Villiers-le-Bel, byli rovněž z rodin přistěhovalců z Afriky.