Turecká bojovnice za lidská práva odsouzena za kritiku armády

Istanbul - Půl roku vězení dnes uložil turecký soud bojovnici za lidská práva Eren Keskinové za to, že v červnu 2006 v rozhovoru pro berlínský deník Der Tagesspiegel kritizovala údajný přílišný vliv armády na politiku v Turecku. Keskinová se proti rozsudku odvolala, informovala agentura DPA.

Keskinová v rozhovoru uvedla, že politiku v její vlasti určuje armáda a žádná civilní vláda nemá možnost prosadit svůj program proti vůli generálů. Podle internetových stránek berlínského listu na ni žalobu podal generální štáb turecké armády na základě kontroverzního paragrafu 301 tureckého trestního zákoníku o urážce turectví a Turecka. Žaloba pro ni požadovala až dva roky vězení. EU v minulosti kritizovala tento paragraf a vyzvala Ankaru, aby ho změnila.

Osmačtyřicetiletá Keskinová je členkou Tureckého sdružení pro lidská práva (IHD), které založila v roce 1997 na obhajobu kurdských žen, jež byly zneužívány tureckými vojáky. Kvůli svým aktivitám měla v minulosti několikrát zakázanou činnost, opakovaně jí bylo také vyhrožováno smrtí.

Profesí je právnička a kvůli svému rozhovoru čelí rovněž disciplinárnímu řízení u istanbulské advokátní komory. Podle DPA jí hrozí vyloučení a zákaz vykonávání práce obhájce.