Demokratické primárky v Michiganu se zřejmě opakovat nebudou

Detroit - Zákonodárci amerického státu Michigan ve čtvrtek odložili projednávání návrhu na opakování demokratických primárek. Znamená to, že parlament, který čekají několikatýdenní prázdniny, již nebude mít z procedurálních důvodů čas, aby návrh znovu projednal a přijal. Primárky demokratů se v Michiganu konaly v lednu, přestože původní plán počítal až s 3. červnem.

Výsledky michiganských voleb se kvůli předčasnému konání nezapočítávají do celostátních součtů. Pro opakování hlasování byla demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová, která lednové primárky s 55 procenty získaných hlasů vyhrála. Její soupeř, senátor Barack Obama, se stavěl proti návrhu.
 
Obamův tým navrhl, aby byly hlasy 128 mihiganských delegátů rovnoměrně rozděleny mezi oba demokratické kandidáty. Clintonová prosazuje korespondenční hlasování.  
   
Michiganská dolní komora má ode dneška dvoutýdenní parlamentní prázdniny, senátu začnou dva týdny volna koncem března. Na to, aby mohly být vypsány nové volby 3. června, tak zřejmě nebude dostatek času. Zákon totiž požaduje, aby o volbách bylo rozhodnuto minimálně 60 dnů před plánovaným termínem voleb.
 
Primárky se nebudou opakovat ani na Floridě. Také tam se výsledky lednového hlasování nepočítají, a to ze stejných důvodů jako v Michiganu.