Dalajlama obvinil Čínu z demografické agrese vůči Tibetu

Dillí - Za "demografickou agresi," která ohrožuje tibetskou kulturu dnes označil čínskou vládní politiku exilový duchovní vůdce Tibeťanů dalajlama. Podle něj se do Tibetu stěhuje stále více etnických Číňanů. Tuto skutečnost označil za "formu kulturní genocidy". Na tiskové konferenci v indické metropoli Dillí dalajlama rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Tibetu. Na dnešní neformální schůzce ministrů zahraničí EU ve Slovinsku vyzvali politici Čínu k dialogu s Tibetem. Tam podle informací exilové vlády dnes znovu probíhaly protesty.

„Jsem tu bezmocný, mohu se jen modlit,“ citovala agentura AFP prohlášení duchovního vůdce Tibetu. Ten se dnes v Dillí zúčastnil modliteb za oběti krvavých nepokojů v zemi. Spolu s ním se v Rádžghátu, tedy na místě zpopelnění otce indické nezávislosti Mahátmy Gándhího, modlil i duchovní vůdce tibetských buddhistů, představitelé hinduistů, muslimů a sikhů i stovky Tibeťanů. 

„Nemáme žádnou moc kromě spravedlnosti, pravdy, upřímnosti. Proto vyzývám mezinárodní společenství, aby nám pomohlo, prosím,“ řekl dalajlama. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 také znovu vyzval k dialogu s Pekingem a zdůraznil, že neusiluje ani o nezávislost Tibetu, ani o nezdar olympijských her v čínské metropoli.    

EU vyzývá Čínu k dialogu s Tibetem

Na tiskové konferenci dalajlama zároveň poukázal na „kulturní genocidu“, která je způsobena velkým přílivem Číňanů v Tibetu. Ve Lhase žije nyní  100.000 Tibeťanů, ale dvojnásobek lidí je odjinud. Většinou jsou to prý Chanové, tedy největší etnická skupina v Číně. Navíc se očekává, že po letních olympijských hrách v Pekingu, se do Tibetu přesídlí ještě další milion čínských přistěhovalců.

Na dnešní neformální schůzce ministrů zahraničí EU ve Slovinsku se politici shodli na tom, že Peking by měl vést s dalajlamou dialog o tibetských kulturních a náboženských právech a že by Čína měla ukončit represe v Tibetu. Politici se však neshodli na společném stanovisku k bojkotu olympiády.

V tibetské metropoli Lhase dnes údajně vypukly další protesty proti Číně. Čínské jednotky zasáhli a vyklidili část města. Informovali o tom zástupci tibetské exilové vlády v indické Dharamsále a nevládní organizace. Protesty jsou podle mluvčího tibetského duchovního vůdce dalajlamy načasovány záměrně tak, aby proběhly v době, kdy je ve Lhase na pozvání čínské vlády na návštěvě skupina asi 15 zahraničních diplomatů.