„Jsem tu bezmocný, mohu se jen modlit,“ citovala agentura AFP prohlášení duchovního vůdce Tibetu. Ten se dnes v Dillí zúčastnil modliteb za oběti krvavých nepokojů v zemi. Spolu s ním se v Rádžghátu, tedy na místě zpopelnění otce indické nezávislosti Mahátmy Gándhího, modlil i duchovní vůdce tibetských buddhistů, představitelé hinduistů, muslimů a sikhů i stovky Tibeťanů.
„Nemáme žádnou moc kromě spravedlnosti, pravdy, upřímnosti. Proto vyzývám mezinárodní společenství, aby nám pomohlo, prosím,“ řekl dalajlama. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 také znovu vyzval k dialogu s Pekingem a zdůraznil, že neusiluje ani o nezávislost Tibetu, ani o nezdar olympijských her v čínské metropoli.
EU vyzývá Čínu k dialogu s Tibetem
Na tiskové konferenci dalajlama zároveň poukázal na „kulturní genocidu“, která je způsobena velkým přílivem Číňanů v Tibetu. Ve Lhase žije nyní 100.000 Tibeťanů, ale dvojnásobek lidí je odjinud. Většinou jsou to prý Chanové, tedy největší etnická skupina v Číně. Navíc se očekává, že po letních olympijských hrách v Pekingu, se do Tibetu přesídlí ještě další milion čínských přistěhovalců.
Na dnešní neformální schůzce ministrů zahraničí EU ve Slovinsku se politici shodli na tom, že Peking by měl vést s dalajlamou dialog o tibetských kulturních a náboženských právech a že by Čína měla ukončit represe v Tibetu. Politici se však neshodli na společném stanovisku k bojkotu olympiády.
V tibetské metropoli Lhase dnes údajně vypukly další protesty proti Číně. Čínské jednotky zasáhli a vyklidili část města. Informovali o tom zástupci tibetské exilové vlády v indické Dharamsále a nevládní organizace. Protesty jsou podle mluvčího tibetského duchovního vůdce dalajlamy načasovány záměrně tak, aby proběhly v době, kdy je ve Lhase na pozvání čínské vlády na návštěvě skupina asi 15 zahraničních diplomatů.