První jihokorejská kosmonautka odstartovala k ISS

Bajkonur (Kazachstán) - První jihokorejská kosmonautka I So-jon spolu se dvěma ruskými kolegy dnes vzlétla k oběžné dráze. Astronauti odstartovali z kazašského kosmodromu Bajkonur na palubě ruské kosmické lodi Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Během sedmi až osmidenní mise budou všichni tři kosmonauti na orbitální stanici provádět vědecké experimenty. Mise bude ve vesmíru právě v době, kdy se 12. dubna před 47 lety podíval ke hvězdám první člověk - sovětský kosmonaut Jurij Gagarin.

„Budu zpívat, ale jméno písně zatím neřeknu,“ prohlásila I So-jon na tiskové konferenci na Bajkonuru. Rusové slaví 12. duben jako Den kosmonautiky. „Doufám, že se všem, Američanům i Rusům, bude moje píseň líbit,“ dodala se širokým úsměvem devětadvacetiletá studentka nanotechnologií.

I So-jon řekla, že chce vzít do vesmíru také kousek korejské kultury a kromě toho, že své kolegy 12. dubna potěší zpěvem, hodlá jim také servírovat tradiční korejské kořeněné zelí kimči.

I So-jon již v pondělí vyjádřila přání, aby její let do vesmíru pomohl ke sblížení obou korejských států. „Doufám, že se Korea stane jednou zemí a že můj let udělá radost i lidem v Severní Koreji,“ řekla. „Jsem dcera Severní i Jižní Koreje,“ dodala.

S jihokorejskou kosmonautkou letí do vesmíru Oleg Kononěnko (43) a Sergej Volkov (34), jehož otec Alexandr také býval kosmonautem. Za sovětských časů strávil ve vesmíru celkem 391 dnů.

I So-jon se má na Zemi vrátit 19. dubna spolu s dvěma nynějšími obyvateli ISS, americkou astronautkou Peggy Whitsonovou a ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem. Volkov a Kononěnko by měli na ISS strávit dalších šest měsíců.

V Jižní Koreji sledovaly tisíce lidí start kosmické lodi na obří televizní obrazovce v centru metropole Soulu. Za let má jihokorejská vláda zaplatit 20 milionů dolarů (318 milionů Kč). Jižní Korea tak bude 37. zemí světa, která vyšle svého člověka do kosmu.

Z 36 000 korejských zájemců o let byl původně vybrán bývalý boxer a výzkumník v oboru umělé inteligence Ko San. Ale během výcviku v ruském Hvězdném městečku opakovaně porušil předpisy, pokoušel se totiž propašovat ven technické příručky. Místo něj se tak do kosmu podívá jeho náhradnice.

Kosmodrom Bajkonur byl vybudován v kazašských stepích v době Sovětského svazu a Rusko ho nadále používá podle dohody o pronájmu od roku 1991, kdy Kazachstán získal nezávislost.

Ilustrační foto
Ilustrační foto