Jižní Korea volila nový parlament, podle prvních odhadů vítězí konzervativci

Soul - Konzervativci z Velké národní strany (GNP) jsou podle prvních odhadů vítězi dnešních parlamentních voleb v Jižní Koreji. Formace podporovaná prezidentem I Mjong-Bakem pravděpodobně získá poprvé po 20 letech parlamentní většinu, což jí umožní prosadit prezidentem navrhované ekonomické reformy.

GNP by mohla získat kolem 180 křesel ve 299členném zákonodárném sboru. Do historie se ale volby mohou zapsat také jako ty, které vzbudily rekordně malý zájem. V polovině hlasování k urnám přišlo jen 23,8 procenta voličů, před čtyřmi lety přitom ve stejné chvíli činila volební účast 31,5 procenta.
 
Volby do parlamentu se konaly tři měsíce po prezidentských volbách, v nichž koncem února zvítězil právě konzervativec I Mjong-Bak. Od výměny ve funkci hlavy státu se zhoršily vztahy mezi Jižní Korejí a komunistickou KLDR. Nový prezident totiž vyzval Jižní Koreu k přehodnocení vstřícného postupu vůči severnímu sousedovi a přislíbil tvrdší linii vůči Pchjongjangu v otázkách dodržování lidských práv a zastavení severokorejského jaderného programu.