Mugabe chytá druhý dech - volební hlasy se mají přepočítat

Harare/Lusaka - Zimbabwská volební komise nařídila ve 23 obvodech přepočítat hlasy odevzdané v prezidentských a parlamentních volbách, které se konaly před dvěma týdny 29. března. Přepočítávání hlasů by podle agentury AFP mohlo zvrátit velmi těsnou převahu opozice v poslanecké sněmovně ve prospěch vládního tábora. Tomu by k většině stačilo devět poslanců.

Přepočítávání se má týkat 18 obvodů, v nichž vyhrály opoziční strany, a pěti obvodů, v nichž uspěli lidé prezidenta Roberta Mugabeho. Opozice už dříve odmítla další přepočítávání hlasů a naléhá na zveřejnění výsledků. Ani dva týdny po hlasování se stále neví, kdo bude novým prezidentem. Nárok na vítězství vznáší vůdce opozice Morgan Tsvangirai.

Předseda volební komise George Chiweshe v rozhovoru pro vládní list Sunday Mail uvedl, že volební komise podle něj disponuje dostatečnými důvody, aby se domnívala, že při sčítání v obvodech se staly chyby. Vycházela podle něj ze stížností podaných do 48 hodin po skončení voleb; hlasování ve 22 obvodech zpochybnila vládnoucí strana prezidenta Mugabeho, opozice pak v jediném.

Chiweshe dodal, že všechny hlasy odevzdané v prezidentských, parlamentních a obecních volbách budou přepočítány příští sobotu. Přepočítání by se podle něj mělo odehrát za přítomnosti představitelů stran, kandidátů a volebních pozorovatelů. Posléze se vyjasnilo, že hlasy se budou znovu počítat ve 23 z celkem 210 volebních obvodů.

Informace o přepočívání hlasů byla zveřejněna během protahující se schůzky regionálních vůdců, kteří se sešli v zambijské metropoli Lusace, aby jednali o povolební krizi v Zimbabwe, budící obavy z vypuknutí násilností. Tento mimořádný summit Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) se však protáhl kvůli sporům ohledně hodnocení situace. Přijetí závěrečného komuniké muselo být odloženo kvůli sporům, zda se má v dokumentu objevit výraz „krize“. Ještě před summitem jihoafrický prezident Thabo Mbeki prohlásil, že Zimbabwe žádné povolební krizi nečelí. Část státníků však argumentovala, že kdyby nebyla krize, nebyla by ani mimořádná schůzka v Lusace.

Podle konečných výsledků voleb do dolní komory parlamentu opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) získalo 99 křesel, zatímco vládnoucí Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) 97. Odštěpenecká frakce MDC má deset křesel. Jedno křeslo patří nezávislému kandidátovi. Vládní strana o toto křeslo neusilovala a tři kandidáti MDC zemřeli před začátkem voleb.