Při úterním pádu letadla v Kongu zatím 40 mrtvých, po dalších obětech se pátrá

Kinshasa - Nejméně 40 lidských životů a přes stovku zraněných si podle posledních informací vyžádala havárie letadla, které se v úterý krátce po startu zřítilo na rušnou čtvrť města Goma na východě Konžské demokratické republiky. Podle guvernéra provincie Severní Kivu se ale bilance může ještě zvýšit, protože záchranáři a příslušníci mírové mise OSN stále prohledávají vrak letadla a trosky budov.

Příčiny nehody ještě nejsou známy. Letadlo konžské společnosti Hewa Bora při rozjezdu zřejmě ztratilo rychlost nezbytnou k vzlétnutí a prorazilo letištní ohrazení. V přilehlé obchodní čtvrti zničilo desítky budov a začalo hořet. Záchranářům se podle agentur podařilo většinu ze 79 cestujících, kteří byli na palubě, vytáhnout ještě dříve, než se letoun vzňal. Většina obětí byli zřejmě obyvatelé domů nedaleko letištní dráhy.
 
„Musíme vzít v úvahu, že pod troskami jsou stále těla,“ řekl ministr dopravy Charles Mwando. Mezi nalezenými oběťmi byli podle něj pouze dva pasažéři z havarovaného letadla. Úřadům se už přihlásilo 50 cestujících, kteří nehodu přežili. Podle údajů Červeného kříže je 113 zraněných v péči místních nemocnic.
 
Technici nalezli obě černé skříňky letounu, který mířil do hlavního města Kinshasy, a vyhodnocují získané údaje. Podle některých zdrojů mohla být příčinou nehody závada na pneumatice nebo na motoru letadla. Roli možná hrálo i deštivé počasí, rozjezdovou dráhu na letišti v Gomě navíc v roce 2001 značně zkrátila erupce lávy.
 
Společnost Hewa Bora byla minulý týden zapsána na černý seznam leteckých společností, které mají z bezpečnostních důvodů zákaz letů na území EU, tedy i do České republiky. V Kongu loni havarovalo osm letadel. Jedno z nich byl nákladní Antonov, který se zřítil v metropoli Kinshase, kde přišlo o život přes 50 lidí.