Zimbabwská policie zatkla v sídle opozice desítky lidí

Harare - Ozbrojené policejní jednotky dnes v Zimbabwe v sídle hlavní opoziční strany zatkly podle agentury Reuters desítky lidí a odvezly je autobusy pryč. Podle vlády jsou totiž příznivci opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) odpovědni za násilí, které v zemi propuklo po parlamentních a prezidentských volbách. Policie také rabovala v sídle nezávislé organizace Zimbabwská síť pro podporu voleb  

„Zatkli každého v budově, včetně lidí, kteří zde jen hledali lékařskou pomoc. Pokoušejí se tak zničit důkazy své brutality,“ řekl agentuře Reuters mluvčí MDC Nelson Chamisa, podle jeho slov policisté odvezli z kanceláří i počítače a dokumenty.

Policie podnikla razii i v sídle nezávislé organizace Zimbabwská síť pro podporu voleb (ZESN). Zde údajně zabavila dokumenty o průběhu voleb. „Řekli, že hledají podvratné materiály, které by mohly posloužit svržení vlády pomocí neústavních prostředků,“ sdělil agentuře AP předseda ZENS Noel Kututwa.

Policie ho prý navíc chtěla zatknout i s jeho zástupcem, oba byli ale zrovna mimo kancelář. Kututwa obvinil policii, že chce jejich organizaci zastrašit a zmařit monitorování případného druhého kola prezidentských voleb. 

Opozice viní vládu z toho, že chce u moci udržet dosavadního prezidenta Roberta Mugabeho. Ten údajně v prezidentských volbách prohrál, ve funkci by ho tak podle opozice měl vystřídat Morgan Tsvangirai, který Mugabeho podle neoficiálních výsledků porazil. Definitivní výsledky voleb nejsou ani po několika týdnech známé, volební komise je i přes naléhání opozice dosud nezveřejnila.

Opozice proto spekuluje, že by mohla vláda nepokoje v zemi krvavě potlačit. Tyto úvahy se objevily v souvislosti s čínskou zbrojní dodávkou, která měla Mugabeho armádu vyzbrojit. Čínská loď s velkým množstvím munice se několik dní marně pokoušela náklad vyložit v JAR. V současné době je již údajně na zpáteční cestě do vlasti.