Spojené státy by mohly převzít velení jednotek NATO v Afghánistánu

Washington - Americký ministr obrany Robert Gates nastínil, že by Spojené státy mohly převzít velení jednotek NATO v jižním Afghánistánu. Násilí na jihu země se stále stupňuje. Bezpečnostní situace je nejhorší od pádu Talibanu v roce 2001 a řada zemí NATO se bojí vyslat do oblasti své jednotky. Jižní Afghánistán je v současnosti pod velením NATO. Vojenské síly v této oblasti mají Velká Británie, Kanada, Nizozemsko a Austrálie.

Ministr Gates ujistil, že Pentagon by se spojenci v NATO důkladně konzultoval, než by se rozhodl jakkoli změnit svou vojenskou úlohu v Afghánistánu. „Jednání by se týkala především těch států, které mají v jižním Afghánistánu bojové jednotky,“ uvedl Gates.

Spojené státy mají v Afghánistánu celkem 34.000 vojáků pod dvojím velením. Asi 16.000 mužů spadajících pod velitelství ozbrojených sil USA pro Evropu, Afriku a Izrael (Eucom) slouží v rámci 47.000 vojáků NATO. Dalších 18.000 amerických vojáků je v Afghánistánu pod velením velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (Centcom).

„Měli bychom se také podívat na uspořádání našeho vlastního velení a kontroly,“ řekl Gates v rámci návštěvy vojenského zařízení v Texarkaně, kde americká armáda renovuje a přezbrojuje bojová vozidla pro válku v Afghánistánu a Iráku.

Česko má v Afghánistánu zhruba 300 vojáků, ve středu parlament schválil posilu stovky mužů speciální jednotky. V Afghánistánu dosud zemřeli 3 čeští vojáci.