Američtí kongresmani škrtali ve výdajích na základnu

Washington - Jeden z podvýborů Kongresu ve středu doporučil, aby téměř o třetinu byly seškrtány fondy, které prezident George Bush požaduje na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. Na radar v Česku a protiraketové střely v Polsku by mělo být podle zákonodárců vynaloženo o 232 milionů dolarů (o 3,7 miliardy Kč) méně, protože obě země dosud s umístěním amerických zařízení nevyjádřily souhlas.

Doporučení podvýboru Sněmovny reprezentantů je pouze jedním krokem na dlouhé cestě schvalování rozpočtových výdajů. Nynější škrty mohou být během dalšího legislativního procesu škrtnuty.

„Podvýbor seškrtal prostředky o třetinu. To dovolí zjistit, zda jde o správný základ pro obranu Američanů, ale ještě nevytvoří dlouhodobou vazbu na nevyzkoušený systém, který nezískal souhlas hostitelských zemí,“ uvedla šéfka podvýboru pro strategické síly Ellen Tauscherová. Doporučila také, aby se zbývající část systému protiraketové obrany zaměřila na naléhavější a bezprostřednější hrozby.

Minulý týden branný výbor Senátu jednomyslně a v plné výši schválil požadavek Bílého domu, který chce na radar a střely v příštím roce vynaložit 712 milionů dolarů (11,6 miliardy Kč). Je to zhruba dvojnásobek oproti letošnímu rozpočtu.

Výbor ale svůj souhlas podmínil tím, že peníze mohou být uvolněny až poté, co s rozmístěním amerických základen vyjádří souhlas parlamenty obou hostitelských zemí.