Průzkumy přisuzují v dnešních primárkách v Západní Virginii vítězství Clintonové

New York - Další kolo amerických demokratických prezidentských primárek se dnes uskuteční v Západní Virginii, republikáni budou mít primárky v Nebrasce. Newyorská senátorka Hillary Clintonová v průzkumech výrazně vede před svým rivalem Barackem Obamou, podporuje ji 60 procent voličů.

Ani jednoznačné vítězství v Západní Virginii, kde je ve hře 28 delegátů, ale Clintonové ve snaze dohnat Obamův náskok v počtu delegátů příliš nepomůže. Od soupeře ji nyní dělí podle propočtů agentury AP 169 volitelů. Obama má na svém kontě nejméně 1 866 delegátů, zatímco Clintonová 1 697. Rozhodnutí o tom, kdo bude Demokratickou stranu reprezentovat 4. listopadu v prezidentských volbách, tak bude s nejvyšší pravděpodobností v rukou zhruba 250 tzv. superdelegátů.

Složení příznivců Demokratické strany v Západní Virginii Clintonové nahrává - jde spíše o bělochy a starší lidi žijící převážně ve venkovských oblastech. Vítězství Clintonová potřebuje, aby mohla účinně čelit tlakům na ukončení souboje ve prospěch Obamy, který nasbíral více hlasů voličů, získal více delegátů, kteří budou volit kandidáta na nominačním sjezdu, a údajně ho podporuje i více superdelegátů, tedy stranických činovníků a poslanců, kteří mohou na sjezdu hlasovat podle vlastního uvážení.

Podobně vysoké šance na vítězství jako v Západní Virginii má bývalá první dáma USA také v Kentucky, kde se budou primárky konat 20. května. Na straně republikánů má už kandidaturu jistou senátor John McCain.

Pravděpodobné vítězství v Západní Virginii pomůže bývalé první dámě zřejmě k účinnější obraně proti tlakům z vlastních stranických řad, aby boj o Bílý dům vzdala. Z jejích dosavadních vyjádření vyplývá, že o podobném kroku neuvažuje. Obama od voleb minulý týden poněkud změnil strategii a začal se více vymezovat vůči McCainovi než Clintonové. Tento krok je považován za signál voličům i představitelům strany, aby primárky pokládali za rozhodnuté v jeho prospěch.

Volební místnosti v Západní Virginii se otevřely v 12:30 našeho času a uzavřou se v 01:30 ve středu. Primárky demokratů končí 3. června, vedle dnešních primárek se bude konat už jenom dalších pět klání.