Američtí černoši se dočkali omluvy Kongresu za diskriminaci

Washington - Jménem lidu Spojených států se Sněmovna reprezentantů USA omluvila Afroameričanům za křivdy, které jim a jejich předkům spáchalo otroctví a segregační zákony. Za otroctví se již omluvilo pět amerických států, ale v Kongresu USA dřívější podobné návrhy neprošly, částečně kvůli obavám, že by omluva vedla k žádostem o odškodné.

Omluva je obsahem rezoluce, jejímž autorem je poslanec z Tennessee Steve Cohen, jediný bělošský zákonodárce, který reprezentuje převážně černošskou oblast. Rezoluce se ale o odškodném nezmiňuje. Uvádí, že se s černochy donucenými k otroctví zacházelo brutálně, ponižujícím způsobem a nelidsky, že byli zbaveni svého jména a dědictví a že dodnes černí Američané nepřestávají trpět důsledky otroctví, rasové diskriminace a segregací. Umožňuje Sněmovně reprezentantů, aby napravila důsledky zločinů spáchaných proti americkým černochům za otroctví a segregace.

Kongres vydal podobné omluvy již dříve. Omluvil se například za internaci Japonců za druhé světové války a rodilým Havajcům za ozbrojenou intervenci amerického námořnictva, které na Havaji svrhlo vládu královny Liliukalani. V roce 2005 se Senát omluvil za neschválení zákonů proti lynčování.
Kapitol
Kapitol