Případ vyvolal šok s ohledem na skutečnost, že útoky proti cizincům jsou v Číně ojedinělé, i s přihlédnutím k bezprecedentním bezpečnostním opatřením, jež nyní v Pekingu panují kvůli olympiádě. Ještě posílit interní bezpečnostní opatření se rozhodlo vedení australského týmu, které atletům doporučilo, aby při pohybu mimo olympijskou vesnici nosili týmové oblečení. Předseda australského olympijského výboru (AOC) novinářům řekl, že tímto způsobem na sebe sportovci upozorní olympijské dobrovolníky a policii.
„Budeme doporučovat našim atletům, aby poté, co jejich soutěže skončí a oni se vydají do města, na sobě měli týmové oblečení,“ řekl předseda AOC. „Je to rozumné a měli bychom na tom trvat. Myslím, že se tím zvýší pravděpodobnost, že budou lidé dohlížet na jejich bezpečnost.“ Americký olympijský výbor uvedl, že manželé Bachmanovi na sobě v době útoku neměli nic, co by je identifikovalo jako příbuzné členů amerického olympijského týmu.
Čína předpokládá, že do Pekingu na olympijské hry, které začaly v pátek, přijede až půl milionu zahraničních turistů. Vražda hned druhý den po zahájení olympiády je pro čínské úřady velmi zahanbující. Úroveň kriminality je ovšem v Číně, která vážné trestné činy trestá smrtí, relativně nízká, i když odborníci varují, že v posledních letech křivka násilných trestných činů začala stoupat.
V zemi, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, bylo podle čínského ministerstva veřejné bezpečnosti v roce 2007 spácháno 4,75 milionu zločinů, což je značný nárůst oproti zhruba dvěma milionům v 90. letech minulého století. Počet útoků na cizince ale ministerstvo neupřesnilo.
Americká vláda varovala, že v posledních letech se v Číně objevily případy útoků proti cizincům včetně sexuálně motivovaných napadení, která se obvykle odehrávají v městských oblastech v blízkosti barů a nočních klubů.