Irácká policie zadržela dívku vyslanou k sebevražednému útoku

Bagdád - Irácké policii se v neděli údajně sama přihlásila třináctiletá dívka, která byla vyslaná k sebevražednému útoku. Měla na sobě ještě vestu s výbušninami, kterou museli policisté sundat. Dívka prý přišla na policii v Bákubě, což je středisko nestabilní provincie Dijála. Řekla policistům, že má na sobě vestu s výbušninami a že ji nehodlá použít. Později ale policie oznámila, že se dívka nepřihlásila sama, ale že byla zatčena na ulici poté, co se její počínání zdálo podezřelé.

Okolnosti případu zůstávají nadále nejasné. Policie dnes zveřejnila video, na němž dívka úmysl spáchat sebevražedný útok popírá. Výbušninu prý připevnily třináctileté Ranii na tělo příbuzné jejího manžela, za kterého se provdala před pěti měsíci.

Okolnosti případu jsou nejasné

Výpovědi dívky před videokamerou byly zmatené a občas si protiřečily. Není vyloučeno, že Rania byla omámená drogami. Na těle měla patnáct kilogramů výbušnin, u nichž byly dvě rozbušky. Jednu chvíli tvrdila, že nedostala za úkol se vyhodit do vzduchu, jen vynést nálož z domu. Později řekla, že jí ženy řekly, aby zmáčkla druhou rozbušku, kdyby první nefungovala. Ještě v neděli zavedla policii do bytu, kde jí byly výbušniny předány. Policie tam našla ještě jednu nálož. Vyslechla i dívčinu matku, která popřela, že by o okolnostech případu své dcery cokoliv věděla. Někteří členové dívčiny vlastní rodiny prý mají kontakty s teroristickou sítí Al-Káida. Podle agentur ale není ani vyloučeno, že zveřejněním videonahrávky chtěla policie zdiskreditovat Al-Káidu a také předvést, jak je v boji proti ozbrojeným povstalcům účinná.

Počet žen mezi sebevražednými útočníky v Iráku v poslední době roste. V červenci se tři útočnice odpálily v davu účastníků náboženské pouti v Bagdádu a zabily téměř 30 lidí.

Radikálové vysílají ženy do sebevražedných akcí s přesvědčením, že ženy snadněji než muži uniknou bezpečnostním prohlídkám. Právě proto vznikla skupina Dcery Iráku, která sdružuje ženy pomáhající bezpečnostním složkám při osobních prohlídkách žen. Podle amerických vojenských zdrojů spáchaly ženy letos v Iráku téměř 30 sebevražedných akcí.