Al-Káida hrozí Dánsku dalšími atentáty

Dubaj - Dánsku a dalším západním zemím dnes teroristická síť Al-Káida pohrozila opětovnými útoky za urážky islámu, kterých se podle ní dopustila dánská média. Teroristé na internetu uvedli, že červnový útok na dánské velvyslanectví v Pákistánu byl jen začátek série akcí, jimiž chtějí islámští radikálové pomstít zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Na jednom z islámských webů je umístěno video, které obsahuje poselství šéfa Al-Káidy v Afghánistánu Mustafy Abú Jazída, jenž údajně minulý měsíc zahynul při útoku pákistánských bezpečnostních sil. Záběry rovněž ukazují domnělého sebevražedného atentátníka, jenž měl spáchat atentát z 2. června na dánské velvyslanectví v Islámábádu. Tehdy zde zahynulo osm lidí, včetně jednoho Dána.

„Již dříve jsme varovali křižácké státy, které urážejí, zesměšňují a hanobí našeho proroka a korán v médiích a okupují naše země, kradou naše bohatství a zabíjejí naše bratry, a nyní je ještě jednou varujeme, že ve správný čas a na správném místě vykonáme pomstu,“ oznámil Abú Jazíd a dodal, že výbuch u dánské ambasády je jen začátkem další vlny atentátů v případě, že západní státy neukončí svou agresi.

Video v délce 54 minut je natočeno ve stylu dokumentu o útocích proti islámu, které spáchaly západní státy a zkorumpovaní muslimští vůdci. Obsahuje také záběry mladíka, stojícího vedle malého vozu naloženého výbušninami, se kterým byl údajně spáchán atentát na dánský zastupitelský úřad. „Moje poslední zpráva uctívačům kříže v Dánsku je ta, že to není první ani poslední akt pomsty,“ vzkázal atentátník obyvatelům skandinávského království.

Na počátku srpna pákistánské úřady oznámily, že Abú Jazíd byl zabit v bojích s pákistánskými oddíly poblíž afghánských hranic. Video je datováno srpnem 2008, jedná se však o kompilaci sestříhaných záběrů z různých období.

Výbuch u dánského velvyslanectví v Islámábádu způsobil sebevražedný atentátník v autě s výbušninami. Při útoku zahynulo osm lidí a dalších dvacet bylo zraněno. Exploze vytvořila hluboký kráter před ambasádou a prolomila její zeď. Militantní muslimské organizace neustále hrozí Dánsku útokem poté, co dánské deníky v únoru znovu otiskly karikatury proroka Mohameda v reakci na plánovanou vraždu jejich autora islámskými radikály.

Karikatura proroka Mohameda
Karikatura proroka Mohameda
Více fotek
  • Karikatura proroka Mohameda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/137/13676.jpg
  • Následky teroristického útoku na dánskou ambasádu v Pákistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/258/25756.jpg