Irsko žádá záruky, že bude mít po schválení Lisabonské smlouvy svého komisaře

Dublin - Dohoda o uspořádání nového referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku by se mohla zdržet až do poloviny příštího roku. Irové se totiž obávají, že pokud by schválili tento dokument, přišli by tak o svého komisaře, žádají proto záruky, že se tak nestane. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes naznačil, že řešení tohoto problému by se mohlo najít až ke konci českého předsednictví, tedy na začátku léta příštího roku.

Irský ministr zahraničí Micheál Martin v neděli zdůraznil, že Dublinu záleží především na udržení komisaře. „Očekávám ještě dlouhé diskuse o tom, zda všechny členské země EU, tedy i Irsko, v rámci balíčku budou mít i v budoucnu každá svého komisaře,“ naznačil dnes Schwarzenberg. „Ke konci našeho předsednictví předložíme návrh řešení,“ dodal. Irové trvají na svém komisaři, nechtějí proto schválit omezení počtu komisařů tak, jak jej navrhuje Lisabonská smlouva. „To je klíčová věc, kterou musíme vyřešit,“ řekl Martin.

80 % Irů:

Mít svého komisaře je důležité.

Zdá se tedy, že kvůli jednání o počtu komisařů zamrzne také řešení patové situace ohledně Lisabonské smlouvy. Na summitu v Bruselu koncem týdne mělo být jasno, kdy Irové uspořádají případné druhé referendum. Dublin ale naznačil, že jasněji bude, až když unie vyhoví námitkám Irů. „Co se týče nás, nemůžeme o tom uvažovat, pokud závěry, k nimž se dojde do konce týdne, nebudou odrážet upřímné obavy irského lidu,“ řekl Martin.

Kromě dohody o počtu komisařů Dublin očekává „právní záruky“ v oblasti obrany, neutrality, interrupcí a daní. Případné změny, které Irové žádají, by ale zřejmě nebyly zaneseny do samotného textu smlouvy, ministr Schwarzenberg spíše navrhuje jakési zvláštní prohlášení EU, které by tyto oblasti upravovalo.