Vězně na Guantánamu mučili i hlasitou hudbou

Praha - Na veřejnost pronikly další způsoby, jakými američtí vyšetřovatelé mučili své vězně. Ve věznicích na Guantánamu, v Iráku i Afghánistánu jim pouštěli hlasitou hudbu. Tento postup označovali jako pasivní mučení. Vězni museli hudbu poslouchat až dvacet hodin denně a často mnoho dní po sobě, a to například AC/DC, Eminema, Nine Inch Nails, ale i Britney Spearsovou, Queen nebo Prince. Podle záznamů FBI stačilo ke zlomení většiny vězňů 16 hodin hlasité hudby pouštěné v cele se zhasnutými světly. Proti podobným praktikám se rozhodla vystoupit řada hudebníků, kteří tvrdí, že jejich dílo se nesmí podobným způsobem zneužívat.

Praktiky mučení hudbou potvrzují i dva Američané, kteří ve vězení skončili poté, co upozornili na korupci v armádě. Dlouhodobé mučení hlasitou hudbou podle nich vězně vyčerpávalo psychicky i fyzicky. Mnozí se dostali na pokraj šílenství. Mluvčí věznice Guantánamo se odmítla vyjádřit k tomu, jestli se podobné mučení v tamním zařízení skutečně používalo. Prohlásila pouze, že tomu tak v současnosti není. Na otázku, jestli se podobné praktiky ve věznici znovu objeví, odpovědět odmítla.

/*json*/{"map":{"lat":20.0494810711,"lng":-75.1794433594,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/