Nepokoje v Řecku neustávají, demonstranti plánují další protesty

Atény - Protivládní protesty probíhají v Aténách i dnes. Více než tisícovka mladých lidí se shromáždila před sídlem policejního ředitelství v centru města, demonstranti se zde střetli s policejními složkami. Lidé byli i před soudem, kam se má dostat první šestice zadržených při násilnostech z tohoto víkendu. Demonstrace se konají také v Soluni, na Peloponésu nebo na ostrově Lesbos.

Před sídlem policejního ředitelství se opět strhla bitka mezi protestujícími a policií. Demonstranti nejprve pokřikovali na policisty, pak na ně začali házet kameny a zápalné lahve. Na to policie odpověděla slzným plynem. Dva lidé byli na místě zatčeni, nikdo zřejmě nebyl zraněn.

Mládež se srotila i před věznicí ve čtvrti Korydallos, kde je v předběžné vazbě policista obviněný z úmyslného zabití Alexise Grigoropulose. Ten zemřel po střelbě při zásahu policie proti mladým demonstrantům, smrt mladíka vyhrotila protivládní nepokoje. Demonstranti před věznicí opět házeli na policisty zápalné lahve, policie se je snažila zahnat slzným plynem.

Obdobné demonstrace se konaly také v Soluni na severu Řecka, v Ioannině na západě, v Patrasu na Peloponésu a na ostrově Lesbos. Řekové se tak snaží dát najevo svou nespokojenost s konzervativní vládou, které vyčítají špatnou ekonomickou situaci v zemi. Studenti a odbory navíc vyzvali k dalším protestům kvůli plánovaným reformám ve školství a penzijním systému. Protestovat se bude i proti privatizačním plánům, růstu daní a návrhu státního rozpočtu. Velké demonstrace se mají konat ve čtvrtek a v pátek.