Pro Spojence byl prosincový útok v Ardenách překvapením a Němcům navíc přálo počasí, které znemožnilo Spojencům nasadit proti německým kolonám letectvo a nemohlo ani pořídit strategické informace o velikosti útoku. Ovšem v okamžiku, kdy se počasí zlepšilo, bylo rozhodnuto. Spojenecké letectvo německé jednotky rychle rozdrtilo.
A právě špatné počasí se stalo osudným i majorovi amerického vojenského letectva Glennu Millerovi, jehož letadlo 15. prosince 1944 odletělo ze základny RAF Twinwood Farm v Claphamu v hrabství Bedfordshire do Londýna, nicméně zmizelo nad kanálem La Manche. Pátrání po něm bylo neúspěšné a svět tak přišel o jednu z největších osobností swingu, autora šlágrů jako In The Mood, Chattanooga Choo Choo či Moonlight Serenade.
Hitler svůj útok dobře načasoval
Razantní útok Němců započatý v noci z 15. na 16. prosince 1944 dokonale překvapil i americké jednotky a Spojence. Mlha a sníh v prvních dnech ofenzivy dokonale hrály Němcům do rukou - spojenecké letectvo zůstalo na zemi. Asi dva týdny mohl ještě Hitler snít o tom, že rychlým postupem na Brusel a Antverpy vrazí mezi Spojence klín a přivodí na západní frontě zvrat. Pak však přišel protiútok americké armády, při němž se vyznamenal legendární generál Patton.
Nikdy dříve a nikdy později nezaznamenala americká armáda v jedné operaci tak ničivé ztráty. Centrum belgických Arden - městečko Bastogne - je jedním z mála bitevních polí starého kontinentu, které si americká veřejnost dodnes pamatuje. Důvodem je úporný boj o město, který svedli vojáci 101. vzdušné výsadkové divize pod vedením amerického generála Anthony McAuliffa, kteří v odříznutém městě dokázali odrážet německé útoky bez dodávek munice, zásob, materiálu a záloh.
Oddíly generála Skorzenyho
Německá armáda se během ofenzivy v Ardenách uchýlila i k netradičnímu způsobu boje. Anglicky mluvící Němci se v ukořistěných spojeneckých uniformách vydávali na druhou stranu fronty, kde vnášeli zmatek do řad amerických a britských vojáků.
„Ten zmatek byl tak výrazný, že 20. prosince zatkly americké jednotky vlastního generála Clarka, nevěřili mu, že je Američanem a několik hodin ho držely zamčeného ve sklepě,“ vypráví vojenský historik Jan Boris Uhlíř.
Situace se natolik vyhrotila, že když byl chycen Němec v americké uniformě, byl na místě popraven.
Labutí píseň Luftwaffe
1. ledna 1945 navázala na pozemní útok i ofenziva německé Luftwaffe. Vzlétlo více než 850 letadel, které měly za cíl šestnáct vybraných letišť v Holandsku a Belgii. Ztráty Němců byly ovšem vyšší než na straně Spojenců. Velkou část německých letadel paradoxně sestřelila i vlastní protivzdušná obrana, která je považovala za nepřátelské stroje.