Na jižní Moravě byl objeven nový druh jedovatého pavouka

Brno - Nový druh jedovatého pavouka objevil na jižní Moravě Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. Živočich je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Jeho kousnutí může podle Řezáče způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy. Pavouk dostal jméno eresus moravicus, tedy stepník moravský, a byl zařazen do Světového katalogu pavouků.

Přestože stepník moravský dorůstá do délky dvou centimetrů, dlouho unikal pozornosti vědců, protože žije v podzemních norách. „Nalézt jej lze v rezervacích chránících zbytky panonských stepí,“ uvedl Řezáč. Stepníka objevil například na Pálavě u Mikulova, v oblasti Bzeneckých písků nebo na kopci Květnice u Tišnova, který je nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu.

Nový pavouk má výrazné zbarvení a výrazné odlišnosti 

Video Milan Řezáč a Evžen Kůs ve Studiu 6
video

Milan Řezáč a Evžen Kůs ve Studiu 6

Stepník moravský byl objeven náhodou. Původně znala věda pouze jediný druh středoevropského stepníka - rudého. Němečtí vědci ale v devadesátých letech zjistili, že je černonohý i stepník. Řezáč se jej před osmi lety pokusil nalézt v Čechách a na Moravě. V muzejních expozicích ale narazil na stepníky uložené v lihu, kteří neodpovídali ani jednomu z popsaných druhů. „Odlišnost je jasně patrná, když pavouky položíme vedle sebe,“ vysvětlil vědec.

Nový pavouk má výrazné zbarvení. Jeho objevitel uvedl, že se jedná o ochranné zbarvení, které zažene chutě ptákům, kteří by ho chtěli sezobnout: „Snaží se vypadat jako nějaká odporná beruška, to znamená, že používá kontrastní červené zbarvení s černými tečkami.“

Stepník moravský je podle Milana Řezáče od jiných stepníků odlišný například tím, že jindy kopuluje. „Nejen období kopulace, ale i další znaky, například tvar kopulačních orgánů nebo zbarvení, jsou mezi jednotlivými formami odlišné,“ dodal Řezáč.

První nález pavouka po čtyřiceti letech

Nález nového druhu pavouka je ve střední Evropě jedinečný. Drtivá většina byla popsána již v polovině 18. století. Nový druh pavouka byl objeven naposledy v sedmdesátých letech. Od té doby žili mnozí odborníci v domnění, že v této oblasti na ně již další překvapení na území Čech a Moravy nemůže čekat.

Samci stepníka se vyznačují výstražným černočerveným zbarvením připomínajícím berušku. Výrazně větší samice jsou oranžovočerné. Stepník moravský je pozoruhodný i svým způsobem života: první potravou mláďat se stává jejich vlastní matka.

Relativní velikost stepníka
Relativní velikost stepníka