Topolánek představí europoslancům priority českého předsednictví

Štrasburk - Premiér Mirek Topolánek dnes v Evropském parlamentu představí priority českého předsednictví EU. V takřka tříhodinové debatě ovšem dojde i na další témata, především na krizi s dodávkami plynu z Ruska a na válečný konflikt v Gaze.

Češi chtějí Evropu řídit v duchu tří E. Ekonomiky, energetiky a Evropy ve světě. První z priorit České republice z části nadiktoval vývoj světového hospodářství. Právě pod českým vedením teď Evropa hledá cestu ven z ekonomické krize.

Plán počítá s tím, že vlády do evropské ekonomiky napumpují 200 miliard eur. Praha ale nechce zůstat u státní pomoci. Krize je podle ní šancí na reformu evropského trhu.

Video Europoslanci se dozví priority českého předsednictví
video

Europoslanci se dozví priority českého předsednictví

Europoslanci se dozví priority českého předsednictví

Z 14.1.2009

Telefonát Barbory Šámalové

Česko chce v čele unie také přispět k odstranění překážek na trhu práce, které stále uplatňují některé staré členské země unie. Omezení pro pracovníky z nových zemí sedmadvacítky v nich má platit do roku 2011.

Tvůrci priorit českého předsednictví ale přiznávají, že hlavním úkolem české diplomacie v čele Evropy je pružně reagovat na aktuální krize a problémy.

S poslanci bude dnes v Evropském parlamentu mluvit i šéf rady ministrů zahraničí Karel Schwarzenberg. Dostal za úkol, aby jim poskytl informaci o tom, co se teď děje v Gaze. Hlavním tématem jeho vystoupení bude hlavně komplikovaná humanitární situace a také nutnost uzavření okamžitého příměří. 

Vystoupení v plénu Evropského parlamentu není mezi politiky příliš oblíbené. Europoslanci jim kladou velmi nepříjemné dotazy a celá debata bývá zdlouhavá. Ze seznamu přihlášených řečníků je zřejmé, že českého premiéra nejspíše čeká kritika odkládaného hlasování o Lisabonské smlouvě v českém parlamentu.