Sníh a náledí zasáhl dopravu na Balkáně, v Rakousku i Francii

Bělehrad/Paříž/Vídeň - Vážné dopravní komplikace dnes způsobil namrzající déšť a mlhy na Balkáně, některé silnice a dálnice musely být zcela uzavřeny. Další mrazy uhodily opět v Rakousku, kde na dálnici došlo k hromadné nehodě, a také v jihovýchodní Francii. Itálie se naproti tomu potýká s rozvodněnými řekami a sesuvy půdy.

Balkán se dnes probudil do mrazivého rána, v Chorvatsku, v Bosně a Hercegovině a v Srbsku musely úřady v časných hodinách z bezpečnostních důvodů uzavřít několik silnic. Podobná situace byla i na bulharských dálnicích a na dalších hlavních tazích. Mezinárodní silnice na Istanbul a na Bukurešť byly kvůli náledí místy nesjízdné. Hromadná doprava v Sofii a v dalších městech jezdila se značným zpožděním. Linkové autobusy v Sofii přestaly jezdit úplně, dopravní policie hlásí desítky nehod.

Přívaly sněhu se vrátily do Rakouska, nejvíce komplikací způsobily ve Vídni. Agentura APA napsala, že do ulic metropole vyrazilo bojovat s nepříznivým počasím 1400 zaměstnanců technických služeb. Ve městě byl na 24 hodin přerušen zákaz solení komunikací. Některé autobusové linky začaly opět jezdit až téměř ve 13:00. Déšť a sněžení dnes komplikovaly dopravu i v ostatních částech Rakouska.

Náledí opět komplikuje dopravu ve Francii, v Itálii se rozvodňují řeky

Útok zimy pocítily tvrdě i různé části Francie, kde mrznoucí déšť vytvořil na silnicích náledí, jež způsobilo řadu nehod, které si vyžádaly životy tří lidí. Při havárii na dálnici v departamentu Ain zahynul policista, jeden člověk zemřel v Genay při hromadné srážce tří kamionů a deseti osobních vozů. V Angers na západě země se utopila žena v autě, které po smyku na náledí spadlo ze silnice do vody.

V jižní Itálii silné deště nemrzly, zato způsobily vylití vodních toků z břehů a sesuvy půdy. Řeka Sarno u Salerna zaplavila pole a řadu domů. V Kalábrii povodně odřízly několik obcí od okolního světa, přerušena byla i železnice. Na Sicílii byla uzavřena trať Messina-Catania, ve městě Enna jsou hlášeny sesuvy půdy. Lodní spoje mezi Sicílií a okolními malými ostrovy musely být přerušeny, stejně jako přívozy mezi Neapolí a Capri.