Vytvoření fragmentu hormonu, který účinně brzdí odbourávání kostí, trvalo týmu špičkových vědců osmnáct měsíců. Výsledky se dostavily až nečekaně rychle. Odborníci z Jihočeské univerzity, pražské chemickotechnologické vysoké školy a farmaceutické firmy v tomto případě zkoušeli vyrábět už známou substanci novou biotechnologickou cestou. Výsledkem by měla být čistší, kvalitnější a patrně i levnější účinná látka. „Při vývoji laboratorního množství účinné látky jsme byli úspěšní. Teď pracujeme na tom, abychom ji byli schopni vyrábět ve větším množství,“ tvrdí členka výzkumného týmu Oksana Degtjarik.
Cesta látky vyvinuté v Nových Hradech na pulty lékáren bude ale ještě dlouhá. Vědci jí nejprve musí vyrobit větší množství, potom zpracovat do formy léku. Farmaceutická firma následně nový lék otestuje a rozhoduje o jeho případné výrobě. „Pokud půjde vše jako po másle, přípravek by mohl být na trhu za osm let,“ říká Věra Kudrnová ze společnosti Zentiva.

Reportáž Petra Šuleře
Novohradské akademické a univerzitní centrum připravuje v první polovině tohoto roku zveřejnění ještě jednoho objevu. Tentokrát se ale týká spíš fyzikálního měření.
