Schwarzenberg se v únoru setká s Clintonovou - kvůli Gaze

Brusel - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes oznámil, že o situaci na Blízkém východě bude počátkem února jednat v USA s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Řekl to na dnešním zasedání zahraničního výboru Evropského parlamentu v rámci představení priorit českého předsednictví. Zákonodárci během dvouhodinové debaty od českého ministra požadovali vyjádření k širokému okruhu témat, diskusi však jasně dominovala současná situace v Gaze a vztahy unie s Ruskem a s Obamovými Spojenými státy.

Ministr chce podle svých slov zdůraznit nové administrativě prezidenta Baracka Obamy, že nemůže udělat „stejnou chybu“, jakou udělala vláda George Bushe. Ta nechala řešení blízkovýchodní otázky až na konec svého mandátu.

Od víkendu vládne v pásmu Gazy příměří, které vyhlásily separátně izraelská armáda a radikální palestinské hnutí Hamas. Klid zbraní byl dnes narušen jen dvěma méně vážnými incidenty. Schwarzenberg, podle nějž české ministerstvo zahraničí do Gazy vyslalo tři pozorovatele, dodal, že nyní existují vyhlídky, že se „posílí trvalost dosaženého příměří“.

Kníže: S Hamasem budeme jednat, jen pokud se vzdá násilí

Na podrobné dotazy poslanců ohledně postoje českého předsednictví k budoucnosti mírového procesu v Palestině šéf české diplomacie řekl, že by připadalo v úvahu jednat s palestinským radikálním hnutím Hamas pouze v případě, že Hamas by se vzdal násilí. „Pokud se Hamas vzdá násilí, mohl by se vyvinout v politické hnutí, se kterým by mohly být zahájeny politické diskuse,“ prohlásil před poslanci Schwarzenberg.

Vedle situace v Gaze a amerického postoje k ní mluvili europoslanci i o hospodářském vztahu USA a Evropy. Z úst některých poslanců zazněly obavy, že nový prezident Obama bude příliš protekcionistický, tedy že bude americký vnitřní trh chránit před zahraniční konkurencí.

„Já sdílím ty názory, které tady zazněly. Na jedné straně, že se Barack Obama vyjadřoval pozitivně k možnostem více uzavřít americkou ekonomiku a Ameriku celkově. Stejně tak si myslím, že něco jiného jsou slova kandidáta a něco jiného jsou činy prezidenta,“ uvedl Říman. „Chci věřit tomu, že Američané už pochopili za ty desítky či stovky let, že protekcionismus na všech úrovních, nejenom v obchodě, není tou správnou cestou,“ dodal ministr.

Schwarzenberg o plynu: Rusko si pokazilo pověst dodavatele

Schwarzenberg musel odpovídat mimo jiné i na dotazy zákonodárců, které se týkaly vztahu evropské sedmadvacítky k Rusku. Šéf české diplomacie sdělil, že Moskva si v současnosti vzhledem k přerušení dodávek plynu pokazila svou pověst dodavatele energií. EU si podle něj proto musí hledat alternativní zdroje energií i způsoby jejich transportu.

Barack Obama
Barack Obama