Norimberský areál, kde Hitler slavil nacistické triumfy, čeká renovace

Berlín - Město Norimberk hodlá nákladně renovovat areál Zeppelinovy pláně, který nacisté v 30. letech 20. století využívali k inscenování obrovských stranických shromáždění. Komplex, který navrhnul hlavní Hitlerův architekt Albert Speer, je dnes chráněnou památkou v zanedbaném stavu a podle norimberského starosty Ulricha Maleho vyjde celková oprava na desítky milionů eur. Město chce, aby pomohl i německý stát.

Před rozkladem mají být zachráněny jak 300 metrů dlouhá Zeppelinova tribuna, jejíž část už musela být uzavřena, tak i prostor pro diváky, kde kamenné sedadlové řady zarůstají křovím. „Pokud nic nepodnikneme, můžeme tu za pár let sbírat kameny,“ obává se mluvčí norimberské radnice Siegfried Zelnheferová. Město by mělo areál o rozloze 11 kilometrů čtverečních opravit samo, ale doufá, že dostane finanční podporu i ze spolkové úrovně. „To není norimberská záležitost, nýbrž se týká celého Německa,“ prohlásil starosta Maly.

Areál na Zeppelinově pláni:

0V areálu se odehrál mimo jiných sjezd NSDAP z roku 1934. Nacistický vůdce Adolf Hitler si tu prostřednictvím svého dvorního architekta Alberta Speera uskutečnil svůj sen - gigantická tribuna se vypínala jako oltář nad obrovským prostranstvím pro více než 100 000 lidí. Kam až oko dohlédlo vlály vlajky se svastikami. Obrovský hákový kříž byl i na hlavní tribuně. Nacistické oslavy na Zeppelinově poli zachytila například německá režisérka Leni Riefenstahlová ve svém propagandistickém filmu Triumf vůle.

Objekt dnes slouží jako památník. V roce 2001 vzniklo v místní kongresové hale dokumentační centrum, které je zároveň muzeem, památníkem a dějištěm diskusních akcí. I to vzniklo za společného přispění spolku, země Bavorska a města.

Zeppelinova pláň: oslavy nacismu, závody a koncert Boba Dylana 

V roce 2004 vypracovala norimberská radnice koncepci, podle níž mají být okolní objekty zachovány pro příští generace, aby si mohly připomínat nacistickou diktaturu. Na druhou stranu se vynořují morální námitky, proč by se měly rekonstruovat zrovna nacistické stavby, které se už částečně rozpadají.

Sanace Zeppelinovy pláně, kongresové haly a dvoukilometrové ulice pro slavnostní pochody už v průběhu desetiletí spolykala obrovské sumy, Norinberští přitom areál ignorovali nebo k němu přistupovali pragmaticky - už v pozdních 40. letech se kolem Zeppelinovy tribuny konaly automobilové závody.

Na Zeppelinově pláni později koncertovali Rolling Stones i Bob Dylan a dodnes se tu každý rok koná rockový festival Rock im Park. „Celá pláň byla pro Norimberčany po staletí oblastí příměstské rekreace, dávno před nacisty,“ vysvětluje Zelnhefer. Město je rádo, že se toto jeviště Hitlerovy megalomanie nestalo poutním místem neonacistů. Spíš naopak. „Prostranství bylo integrováno do všedního života obyvatel Norimberku,“ konstatoval mluvčí města.

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Více fotek
  • Adolf Hitler autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/437/43610.jpg
  • Nacistická slavnost na Zeppelinově pláni zdroj: faculty-web.at.northwestern.edu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/704/70358.jpg
  • Hákový kříž autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/529/52820.jpg