Peking je „připraven vytvořit podmínky“ k ukončení nepřátelství s Tchaj-wanem, řekl Wen Ťia-pao na dnes začínajícím jednání Všečínského shromáždění lidových zástupců. „Budeme pracovat na základě principu jedné Číny, abychom zvýšili politickou důvěru mezi oběma stranami,“ uvedl premiér.
Tchaj-wan se od pevninské Číny odtrhl v roce 1949. Čínská komunistická vláda ale ostrov považuje nadále za integrální součást čínského území a hrozí vojenskou intervencí v případě, že by se pokusil vyhlásit nezávislost. Nicméně vztahy mezi Pekingem a Tchaj-wanem se začaly oteplovat poté, co do úřadu tchajwanského prezidenta nastoupil Ma Jing-ťiou, který je pevninské Číně nakloněný.
Všečínské shromáždění lidových zástupců během svého nynějšího zasedání pravděpodobně schválí navýšení čínského rozpočtu na letošní rok přibližně o 15 procent. Tchaj-wan je považován za jednu z největších bezpečnostních hrozeb pro Čínu.
V Pekingu panují kvůli všečínskému shromáždění velmi přísná bezpečnostní opatření. Důsledné kontroly a nasazení policistů připomínají atmosféru během loňské olympiády. Úřady se obávají jakýchkoli protestů. Jak uvedl zpravodaj ČT Tomáš Etzler, v Pekingu hlídkuje 600 tisíc příslušníků bezpečnostních složek