V turecké části Kypru si dnes volili parlament

Nikósie - Dnešní předčasné parlamentní volby v Severokyperské turecké republice pravděpodobně vyhraje nacionalistická Strana národní jednoty (UBP). Po sečtení více než poloviny hlasů vede UBP s 44,19 procenta výrazně před doposud vládnoucí Republikánskou tureckou stranou (CTP), která zatím získala hlasy 29,5 procenta voličů. Ve volbách svůj hlas odevzdalo téměř 162 tisíc lidí. Panují obavy, že výsledek by mohl narušit křehký mír na ostrově. Od roku 1974 ho totiž dělí nárazníková zóna mezi jižní řeckou a severní tureckou částí. Lídři obou stran zahájili loni v září jednání o sjednocení státu, jenže průzkumy dávají náskok straně, která se spojit nechce.

Zatím není jasné, zda bude symbolem Kypru otevřený přechod mezi severem a jihem nebo střílny a ozbrojení vojáci jen o několik desítek metrů dál. Současní vůdci obou stran věří, že to první, ten turecký ale možná po volbách přijde o podporu parlamentu. Největší naději na vítězství má totiž strana, která o společný stát s řeckou částí nestojí.

Od roku 2004 se přitom kyperská a řecká strana začaly sbližovat. Otevřely se hranice, někteří kyperští Řekové se po desítkách let podívali do míst, kde se narodili. Budoucnost Kypru je hlavním tématem voleb, lidi ale trápí i ekonomické problémy. Bez pomoci Turecka by Severní Kypr vydržel jen stěží.