Gruzínský špion měl v Rusku sledovat přípravy olympiády

Moskva - Ruská Federální bezpečnostní služba odhalila gruzínského špiona, který měl shromažďovat informace o přípravách na zimní olympiádu 2014 v Soči. "Bezpečnostní služba odhalila agenta gruzínských výzvědných služeb Mamuka Majsuradzeho, který byl nelegálně vyslán na ruské území s cílem provádět špionáž a další podvratnou činnost, a ukončila jeho aktivity," řekl zdroj FSB agentuře Interfax.

Majsuradze prý pracuje pro gruzínskou zahraniční rozvědku a do Soči přijel v září 2007 jako ukrajinský občan. Podle připraveného plánu začal soukromě podnikat. Mimo jiné si otevřel internetovou kavárnu, která mu sloužila jako komunikační prostředek s vysoce postavenými pracovníky zahraniční služby, která řídila jeho práci.

Ruské zdroje uvádějí, že se zastavením činnosti Majsuradzeho zabránilo poškození bezpečnosti Ruska. Sám Majsuradze potvrdil informace o pokusech vytvořit v Krasnodarském kraji síť speciálních služeb Gruzie pro provádění výzvědné činnosti.   

Bezpečnostní služba se od něj měla dozvědět i jména lidí, kteří mu pomáhali legalizovat jeho činnost, a také jména ruských občanů, kteří měli kontakty na gruzínskou rozvědku.

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií jsou na bodu mrazu

Mezi Gruzií a Ruskem panují velmi napjaté vztahy už od nástupu nynějšího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho. Situace se mimořádně vyhrotila loňskou srpnovou válkou o proruskou Jižní Osetii, kterou Gruzie prohrála. Moskva potom uznala nezávislost nejen tohoto regionu, ale i dalšího gruzínského separatistického území - Abcházie.

Dalším jablkem sváru je také plánované cvičení NATO v Gruzii, která není členem aliance. Rusko ho označilo za provokaci a na protest zrušilo svou účast na schůzce náčelníků generálních štábů s NATO, která se měla konat 7. května. Včera to oznámil ruský zástupce při alianci Dmitrij Rogozin. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí označil toto rozhodnutí za nešťastné.

Michail Saakašvili
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24