Eurokomisař Michel kritizuje neschopnost Česka na konferenci OSN

Brusel - Eurokomisař pro rozvoj a humanitární spolupráci Louis Michel nepřímo kritizoval české předsednictví EU za to, že údajně nedokázalo sjednotit postoj a postup členských států EU na ženevské konferenci OSN proti rasismu. Michel to řekl dnes v rozhovoru pro belgický list La Libre Belgique. Michela prý zklamaly hlavně ty státy, které kontroverzní konferenci a priori bojkotovaly. Podle něj by ale pro sjednocení postojů jednotlivých zemí bylo potřeba "kreativního předsednictví (unie), které sjednotí jednotlivé hráče".

Ženevskou konferenci, jež potrvá až do pátku, od počátku bojkotují například USA, Izrael či Austrálie, z unijních zemí Německo, Polsko, Itálie a Nizozemsko. Česká delegace konferenci opustila v pondělí v reakci na projev íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten ve svém projevu označil Izrael jako zemi s rasistickou vládou.

„Co mě trochu zklamalo, je, že některé členské státy bez toho, aby věděly, jaký bude konečný text, se tam rozhodly nejet,“ řekl Michel, který se na konferenci OSN o rasismu v jihoafrickém Durbanu v roce 2001 zúčastnil vyjednávání coby ministr zahraničí Belgie. Ta tehdy předsedala EU. Podle Michela na konferenci před osmi lety Evropa vystupovala jednotně, i když i tehdy akci poznamenaly diplomatické roztržky.

„Evropané se na prvním Durbanu shodli. Tehdejší setkání bylo úspěchem. Ale evidentně je potřeba předsednictví (unie), které bude kreativní a sjednotí hráče,“ dodal Michel s narážkou na současné české předsednictví EU.

Ženevské konferenci se přitom, sice bez české účasti, podařilo již v úterý přijmout závěrečnou deklaraci. Dokument mimo jiné vyjadřuje politování nad celosvětovým nárůstem projevů nesnášenlivosti a rasového a náboženského násilí, a to včetně antisemitismu, nenávisti vůči islámu, nesnášenlivosti vůči křesťanské víře a protiarabského nepřátelství. Připomíná také, že nikdy nesmí být zapomenut holocaust.

Česko opustilo konferenci OSN
Zdroj: ČTK
Autor: AP Photo