Ženevskou konferenci, jež potrvá až do pátku, od počátku bojkotují například USA, Izrael či Austrálie, z unijních zemí Německo, Polsko, Itálie a Nizozemsko. Česká delegace konferenci opustila v pondělí v reakci na projev íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten ve svém projevu označil Izrael jako zemi s rasistickou vládou.
„Co mě trochu zklamalo, je, že některé členské státy bez toho, aby věděly, jaký bude konečný text, se tam rozhodly nejet,“ řekl Michel, který se na konferenci OSN o rasismu v jihoafrickém Durbanu v roce 2001 zúčastnil vyjednávání coby ministr zahraničí Belgie. Ta tehdy předsedala EU. Podle Michela na konferenci před osmi lety Evropa vystupovala jednotně, i když i tehdy akci poznamenaly diplomatické roztržky.
„Evropané se na prvním Durbanu shodli. Tehdejší setkání bylo úspěchem. Ale evidentně je potřeba předsednictví (unie), které bude kreativní a sjednotí hráče,“ dodal Michel s narážkou na současné české předsednictví EU.
Ženevské konferenci se přitom, sice bez české účasti, podařilo již v úterý přijmout závěrečnou deklaraci. Dokument mimo jiné vyjadřuje politování nad celosvětovým nárůstem projevů nesnášenlivosti a rasového a náboženského násilí, a to včetně antisemitismu, nenávisti vůči islámu, nesnášenlivosti vůči křesťanské víře a protiarabského nepřátelství. Připomíná také, že nikdy nesmí být zapomenut holocaust.