Trnavský arcibiskup Sokol trvá na nevině a chystá žalobu

Bratislava - Případ údajné zpronevěry půl miliardy slovenských korun pokračuje. Trnavský arcibiskup Ján Sokol, kterého časopis Týždeň obvinil, že poslal pět set milionů z majetku církve na zahraniční konta bývalého agenta StB, v exkluzivním rozhovoru se zpravodajkou ČT Olgou Bakovou předložil dokumenty, které mají skandální podezření vyvrátit. Reportérský tým Týždně se ale odvolává na spolehlivé zdroje a slibuje další zásadní odhalení.

Sokol tvrdí, že část církevních pozemků patřila církvi ještě v době, kdy měly být podle časopisu již prodané. Autoři článku tento přehmat sice uznali, nicméně trvají na tom, že ke zpronevěře došlo. Slibují, že v příštím čísle přinesou ke kauze více informací. Připouštějí ale, že nemají listinné důkazy, odvolávají se na svědectví tří lidí. Jasný není ani Sokolův motiv. Jednou z možností je i jeho vydírání vzhledem k Sokolově spolupráci s StB, to ale arcibiskup popírá a připravuje na časopis žalobu u soudu.


„K žádné transakci nedošlo, takže za tím nemohlo být vydírání ani jiná záležitost. Všechno je to lež,“ řekl zpravodajce ČT Sokol. Slovenský Ústav paměti národa ale v této souvislosti připomíná, že podle registračních svazků byla kategorie u jména Ján Sokol 24. července 1989 přeregistrovaná na „agent“, což znamená vědomou spolupráci se Státní bezpečností.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové