Čína zablokovala kvůli výročí nepokojů internetové blogy

Peking - Čína zablokovala přístup k některým internetovým blogům, například k Twitteru. Chce tak zabránit politickým diskusím před 20. výročím potlačení studentských protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Úřady také zpřísnily bezpečnostní opatření v Pekingu. Náměstí Nebeského klidu střeží policie a tajní agenti. V příštích 48 hodinách mají zákaz vycházení pekingští právníci zabývající se lidskými právy i disidenti.

Podobně jako v minulých letech úřady před výročím uspořádaly zátahy na disidenty, které pak odvážely z Pekingu, na další uvalily domácí vězení. Blokovány jsou i zprávy zahraničních médií o výročí protestů.

Blokování internetových stránek však podle agentury AP znamená novou kapitolu v úsilí úřadů o potlačení disentu. Nové technologie mají velký vliv mezi mladými Číňany, přičemž autoritářský režim se snaží přísun informací mezi obyvatelstvo přísně kontrolovat.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

„Existuje skutečně velká snaha výrazně omezit téměř veřejné diskuse o vnímání této události,“ prohlásil profesor univerzity v kalifornském Berkeley Xiao Qiang. „Je to diskuse o tom, kde je teď Čína a kam odtud může jít. Proto úřady rozsáhle blokují uživatelské blogy včetně velmi oblíbeného Twitteru a ukazují, že není právo na veřejné diskuse.“ 

Vládní úřady zablokovaly více než 6000 webových stránek spojených se středními i vysokými školami - evidentním cílem je zamezit jakýmkoli diskusím o událostech z roku 1989, při nichž byly zabity možná až tisíce studentů, demokratických aktivistů i běžných občanů.

Opatření však zasáhla další média, například zahraniční televizní stanice, mezi nimi BBC a CNN či francouzskou TV5 Monde. Novináři akreditovaní v Číně mají také zákaz natáčet na náměstí Nebeského klidu.

Potlačení demonstrací na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24