Chameneí: Vůdci opozice nepracovali pro zahraničí

Teherán – Podle nejvyššího íránského duchovního, ajatolláha Alí Chameneího, nepracovali vůdci íránské opozice při nepokojích po prezidentských volbách vědomě pro zahraniční tajné služby. Chameneí tak zmírnil nařčení, podle nichž za demonstracemi, při kterých zahynulo až 70 lidí, měly stát Spojené státy a Velká Británie. Nepokoje ale byly podle Chameneího připravovány dlouho dopředu.

Řada vůdců opozice stojí v současnosti před soudem v Teheránu kvůli nařčení ze spiknutí se zahraničními mocnostmi s cílem organizovat nepokoje. „Neobviňuji vůdce nedávných nepokojů z toho, že by byli podřízeni zahraničním mocnostem, například Spojeným státům a Velké Británii,“ prohlásil Chameneí. Podle něj nebylo toto nařčení dokázáno.  

Chameneí ale řekl, že není pochyb o tom, že obrovské demonstrace byly plánovány předem. „Spiknutí bylo poraženo, protože naši nepřátelé naštěstí nechápou situaci v Íránu,“ řekl ajatolláh. „Dostali facku od íránského národa, ale stále si dělají naděje a pokračují v prosazování svého,“ dodal.

Zastánci tvrdé linie požadují, aby byli zatčeni i dva hlavní opoziční kandidáti z prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí a také někdejší íránský prezident a otevřený kritik současného režimu Alí Akbar Hášemí Rafsandžání. Právě Rafsandžání je podle nich součástí plánu Washingtonu a Londýna na destabilizaci Íránu.