Na čele koňské hlavy je destička s bohem války Marsem a po stranách jsou bohyně vítězství. „Bohové, kteří stojí za vítězným státem,“ objasnil zemský archeolog Egon Schallmayer. Sídliště Waldgirmes, které vzniklo krátce před počátkem letopočtu a upadlo s odchodem Římanů, mělo totiž spravovat novou římskou provincii. Nález jezdecké sochy nabízí prý „jedinečnou možnost“ vše přesněji datovat.
Nález z bronzové koňské hlavy v životní velikosti považují němečtí experti za archeologickou senzaci. Hlava byla objevena při vykopávkách v lokalitě bývalého římského fóra u hesenské obce Waldgirmes a archeologové mají za to, že jde o součást pozlacené jezdecké sochy římského císaře Augusta.

Rozhovor s Jiřím Musilem
Rozhovor s Jiřím Musilem
ST ČT24 14:00, 31. 8. 2009
Reportáž Milady McGrathové
„Podařilo se nám najít něco, co v této formě nebo kvalitě nikde jinde neexistuje. Takto dobře se hlava zachovala jen proto, že celou dobu ležela na dně studny. Voda ji zakonzervovala jinak, než kdyby byla vystavena působení vzduchu,“ řekla hesenská ministryně pro vědu a umění Eva Kühneová-Hörmannová.
Letos jsou to shodou okolností rovné dva tisíce let, co římské legie utrpěly porážku od germánských kmenů v bitvě v Teutoburském lese a jejich plány na ovládnutí Germánie vzaly za své. Usedlost ve Waldgirmes, která měla původně sloužit jako správní středisko, museli Římané rychle vyklidit. Archeologové ale věří, že zdejší římské fórum ještě nevydalo všechna svá tajemství.
