1. září vyjíždí z hlavního nádraží Winton Train, ČT bude u toho

Praha - Před druhou světovou válkou nechal převézt několik stovek dětí z Prahy do Londýna a zachránil je tak před jistou smrtí v nacistických táborech smrti, po válce pak zakládal domovy důchodců nebo pomáhal ústavům pro mentálně postižené. Při čtení o neobyčejných skutcích sira Nicholase Wintona, bývalého britského makléře, se dodnes tají dech, on sám ale vše bere s nadhledem. O záchraně 669 českých dětí převážně židovského původu se svět dozvěděl jen náhodou a označení hrdina či světec odbývá sarkasticky s tím, že přece nic neriskoval. Stále mimořádně aktivní Brit pomáhá celý život ostatním a své zásluhy na záchraně československých dětí na počátku války spíš bagatelizuje.

Dne 1. září 2009, 70 let poté, se v rámci speciálního projektu Winton Train vlak znovu vydá na cestu jako připomínka toho, že ani dobro dávno minulé nesmí upadnout v zapomnění. Pasažéry vlaků bude tvořit někdy druhá nebo dokonce i třetí generace dětí, které Nicolas Winton zachránil. Cesta povede stejně jako před 70 lety z Prahy přes Německo na pobřeží Nizozemska, dále lodí do Anglie a skončí 4. září na londýnském nádraží Liverpool Street Station. Tam se pasažéři setkají s dnes již stoletým Nicolasem Wintonem. Česká televize, která je  jedním z hlavních partnerů, přinese ve dnech 31. srpna až 5. září z celé cesty průběžné zpravodajství zejména v pořadech Události a Události komentáře. Shrnutí zpravodajský kanál ČT24 odvysílá v pořadu Evropské události v sobotu v 15:33 a příští týden v pořadu Fokus ve 20:05.

V úterý 1. září od 9:00 mohou diváci ČT24 sledovat záznam tiskové konference k cestě zvláštního historického vlaku z Prahy do Británie. V tento čas se pak vlak za účasti premiéra Jana Fischera a senátora Karla
Schwarzenberga vydá na cestu.

Video Upoutávka na Speciál Winton Train
video

Upoutávka na Speciál Winton Train

Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně jako Nicholas Wertheimer v německo-židovské rodině, která odešla do Londýna na počátku uplynulého století kvůli antisemitským náladám v Německu. Mladý Nicholas byl pokřtěn a po studiu na střední škole pracoval v bankách v Londýně, Hamburku, Berlíně a v Paříži, což bylo přání jeho rodičů. V roce 1933 také získal kvalifikaci pilota, závodně šermoval a nakonec se stal makléřem londýnské burzy. K záchraně dětí z Československa se dostal náhodou.

V prosinci 1938, kdy se právě chystal na lyže, mu zavolal přítel, se kterým měl jet na dovolenou, a oznámil mu, že se nikam nejede. Prý dostal zajímavý úkol a potřebuje Wintonovu pomoc. Kamarád byl členem Britského výboru pro uprchlíky z Československa (BCRC), který z hotelu Šroubek pomáhal lidem, které ohrožoval nacistický režim. Winton vše organizoval jako soukromá osoba, zaštítil se výborem pro uprchlíky a spolupracoval s cestovní kanceláří Čedok. Zorganizoval pro děti vlakové transporty z Prahy do Británie, přičemž malá skupina dětí opustila zemi přes Švédsko.

Pro děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. První vlak odjel z Prahy 14. března 1939, den před obsazením zbytku českých zemí nacistickým Německem. Poslední, osmý vlak odcestoval 2. srpna 1939. Celkem se podařilo dostat do bezpečí 669 dětí, z nichž většina byla židovského původu, zbytek tvořily děti z rodin komunistů, spisovatelů a dalších nepřátel nacistů. Většina jejich příbuzných později zahynula ve vyhlazovacích táborech.

Největší vlak s 250 dětmi měl odcestovat počátkem září 1939. Kvůli vypuknutí války však neodjel a většina malých pasažérů, kteří již stáli na nástupišti a na které v Londýně čekali jejich náhradní rodiče, později zahynula.

Příběh zachráněných dětí se na veřejnost dostal až na konci 80. let. Winton své tajemství neprozradil ani vlastní ženě Gretě, ta ale v roce 1988 přišla náhodou na půdě jejich domu na dokumenty, které se vztahovaly k příběhu. Winton je chtěl se skromností sobě vlastní vyhodit, manželka je ale předala historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s „dětmi“ ve studiu BBC. Tehdejší emotivní záběry dojaly celý svět a z Wintona se stala známá a uznávaná osobnost.

Historický vlak, v němž sir Nicholas Winton před válkou odvezl z Československa do Británie na 700 židovských dětí.
Historický vlak, v němž sir Nicholas Winton před válkou odvezl z Československa do Británie na 700 židovských dětí.
Více fotek
  • Historický vlak, v němž sir Nicholas Winton před válkou odvezl z Československa do Británie na 700 židovských dětí. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/473/47234.jpg
  • Winton Train autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1076/107587.jpg
  • Jeden z transportů, které odvážely židovské děti z Československa. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/311/31003.jpg