Spojené státy se rozloučily se „lvem Senátu“

Boston - Americký prezident Barack Obama s chotí Michelle, exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush, členové amerického Kongresu i desítky příslušníků slavného klanu Kennedyů se v sobotu vpodvečer zúčastnili zádušní mše za zemřelého senátora Edwarda Kennedyho. Po skončení dvouhodinové mše byla rakev převezena na vojenský hřbitov v Arlingtonu, kde byl Kennedy pohřben v blízkosti svých dvou bratrů – prezidenta Johna a senátora Roberta.

Obama pronesl během dvouhodinové zádušní mše chvalořečení, v němž vyzdvihl Kennedyho jako největšího zákonodárce současnosti. „Byl jím, neboť byl zásadový, měl schopnost nacházet kompromisy a selský rozum. Nestal se jím uzavíráním obchodů a dohod na vlastní pěst, ale skrze své přátelství, svou laskavost a humor,“ prohlásil demokratický americký prezident v projevu, v němž připomínal i humorné stránky zemřelého senátora, což truchlící v kostele kvitovali smíchem.

Zemřelého senátora nazval Obama „duší Demokratické strany“ a „lvem Senátu Spojených států amerických“. Po jeho projevu následoval spontánní dlouhotrvající potlesk.

Video Edward Kennedy byl pohřben na Arlingtonském hřbitově
video

Edward Kennedy byl pohřben na Arlingtonském hřbitově

Edward Kennedy byl pohřben na Arlingtonském hřbitově

Spojené státy se loučí s Edwardem Kennedym

Vstup Michala Kubala

Kennedyho zahalenou rakev přineslo do kostela osm příslušníků uniformované čestné stráže. Cestu do kostela lemovaly desítky lidí, někteří s transparenty „Díky Kennedy“.

Dvouhodinovou zádušní mši sloužilo sedm kněží, mezi truchlícími byl i herec Jack Nicholson nebo soudce Nejvyššího soudu Stephen Breyer, nechyběl ani kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger spřízněný s rodinou Kennedyů díky své manželce Marii Shriverové. Během mše zazpíval světoznámý pěvec Plácido Domingo, doprovodil jej proslulý violoncellista Yo-Yo Ma. 

V sobotu ve 20:15 místního času (dnes 02:15 SELČ) byla rakev s tělem senátora Kennedyho uložena do hrobu na vojenském hřbitově v Arlingtonu u Washingtonu v blízkosti jeho dvou zavražděných bratrů, prezidenta Johna a senátora Roberta.
Rakev byla na hřbitov převezena v procesí, které v ulicích Washingtonu vyprovázely tisíce lidí. Při samotném pohřbu, který přenášela živě místní televize, byla přítomna jen rodina a blízcí Edwarda Kennedyho.
/*json*/{"map":{"lat":38.8816961332,"lng":-77.0713073015,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/