Automatické řízení spotřebičů například prostřednictvím mobilního telefonu nebo ovládání světla pouhým pohybem ruky není v mnoha českých domácnostech žádnou novinkou. Dům pana Průchy však jako první spojuje všechny dostupné technologie v jeden celek, navíc s možností ovládat jej téměř odkudkoliv.
„Můžete sledovat, co se děje v domě. Když jste zapomněli alarm, můžete ho spustit, zjistit, co dělají děti, jestli je všechno v pořádku, pustit si pračku, když jedete domů,“ říká hrdý majitel domu Jan Průcha.

Reportáž Lenky Drmotové
V inteligentní domácnosti je spojena řada moderních technologií. „Jedna věc je topení a řízení vytápění, popřípadě chlazení, potom je to systém vypínačů a světel, který je zase zapojený na systém meteostanice, a sledování venkovního světla a vašeho pohybu v domě díky čidlům, které jsou napojeny na elektronický zabezpečovací systém, takže ten dům ví, že v nějaké místnosti dlouho už nejste, takže zhasne. Navíc je tady integrace veškeré vaší domácí zábavní techniky a filmů,“ vysvětluje Průcha. Bavit se dá v inteligentním domě opravdu neomezeně. Kromě chytrého dýdžeje a univerzální hospodyně může být i dobrým strážcem dětí.
Komfort automatického domu však rozhodně není zadarmo. „Oproti standardní instalaci, která se v domech realizuje, jsou náklady o 20 až 30 procent navíc. Takže když elektroinstalace stojí 300 000, tak ta inteligentní elektroinstalace stojí řekněme 360 000,“ upozorňuje Průcha. Podle odborníků se však vložená investice majitelům může vrátit nejen v podobě pohodlí a luxusu, ale i v úsporách energií.
