KLDR slaví 61. výročí svého vzniku

Pchjongjang - Komunistická Severní Korea slaví 61. výročí svého vzniku. Tisíce lidí se v hlavním městě přišly poklonit soše zakladatele Kim Ir-sena.  Zemřel v roce 1994, dodnes ale nese titul „věčný prezident“. Během dne mají být v ulicích Pchjongjangu velké oslavy s tanci.

Oslavy nejsou tak pompézní jako loni při 60. výročí vzniku KLDR. I tak se jedná o monstrózní akci, které se účastní ohromné množství lidí. Zatím veřejně nevystoupil vůdce země Kim Čong-il, severokorejská televize vysílá pouze jeho starší záběry.

Na programu oslav jsou tance, velká cvičení na stadionech, podle posledních zpráv se ale nekoná tradiční velká vojenská přehlídka. Televize v zemi vysílá budovatelské písně a opěvuje jednašedesátiletou historii KLDR, noviny přináší oslavné články o tom, že Severní Korea prochází dobou dosud největší prosperity. OSN přitom uvádí, že třetina žen a dětí v zemi trpí podvýživou. Navíc je KLDR závislá na dovozu potravin.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Režim si velmi pečlivě hlídá, kdo se veřejných oslav účastní, všichni jsou pečlivě vybíráni a prověřováni. Zahraniční novináři mají do země omezený přístup, například zpravodaj České televize Tomáš Etzler již tři roky neúspěšně žádá o vízum.