Nadiktujte SMS. Umožní to vynález liberecké univerzity

Liberec – Nový program, který vyvinula Technická univerzita v Liberci, umožňuje diktovat SMS zprávy mobilnímu telefonu. Vývojáři svůj vynález, který vyslovené věty poměrně přesně přepisuje na displej mobilu, představili minulý týden na konferenci ve Velké Británii. Přepisu mluveného slova se univerzita věnuje už několik let, stojí i za počítačovým programem, který využívají soudy nebo postižení. O novém vynálezu informovala Mladá fronta Dnes.

Podle vedoucího vývojářského týmu z liberecké univerzity Jana Nouzy jsou dvě verze diktovacího mobilu. Buď se program rozeznávající řeč nahraje přímo do telefonu, nebo se telefon připojí na internet k vzdálenému serveru, který celou práci udělá za něj.

V prvním případě telefon pracuje se slovníkem o objemu čtvrt milionu výrazů. Protože telefon sám zpracovává řeč pomaleji, člověk musí diktovat s krátkými pomlkami mezi slovy, která se postupně objevují na displeji. Při diktování přes internet je slovník bohatší a diktující může mluvit souvisle, za mobilní internet ale platí. Objeví se celá věta najednou.

S programem na diktování SMS dokážou pracovat jen dražší telefony, které v sobě mají operační systém - tedy přístroje za ceny od 5000 korun. „Už vyjednáváme s firmami, které podnikají v mobilní komunikaci,“ předesílá Petr Herian z firmy Newton Technologies, která telefony s univerzitou zkouší. Před uvedením na trh zbývá vyřešit už jen několik problémů, například možné pirátské kopírování programu.