Íránská armáda zahájila zkoušky raket krátkého doletu

Teherán - Írán dnes zahájil nové testy svých raket krátkého doletu v rámci vojenského cvičení elitních íránských revolučních gard. Íránská televize podle světových agentur uvedla, že jde o zkoušky raket krátkého doletu. Íránská televize Press TV oznámila, že testy také zahrnují odpalovací zařízení řízených střel. Podle státní televize testoval Írán rakety Fatíh 110 a Tundar.

Teherán v pátek uvedl, že buduje nové zařízení na obohacování uranu. Jeho cvičení, na němž jinak není nic výjimečného, však začíná v atmosféře mezinárodního znepokojení z vývoje jeho kontroverzního jaderného programu. Testy provedly íránské revoluční gardy, tedy elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou, ale označované za bezvýhradně věrné režimu a také lépe vyzbrojené.

Velitel letectva revolučních gard Hosejn Salámí v sobotu na internetových stránkách revolučních gard prohlásil, že hlavním cílem cvičení je zhodnotit nedávno dosažený technický pokrok v oblasti raket země-země. Armáda podle něho odpálí zároveň i následně po sobě rakety při manévrech nazvaných Velký prorok 4, které potrvají několik dní.

Írán pravidelně uskutečňuje manévry ve strategických vodách Perského zálivu a testuje rakety dlouhého a středního doletu. V květnu Írán prohlásil, že testoval řízenou střelu, o níž analytici soudí, že by mohla zasáhnout Izrael a americké základny v Perském zálivu. Spojené státy, které podezřívají Írán, že chce vyrobit jaderné bomby, již dříve vyjádřily znepokojení ohledně raketového programu Teheránu. Írán tvrdí, že se jeho jaderné ambice týkají výhradně civilního programu.

Pokud bude Írán jadernou hrozbou, hrozí vojenský zásah USA

Západ vyzval Írán, aby důkladně osvětlil své jaderné aktivity na schůzce se zeměmi takzvané skupiny 5 + 1, kterou tvoří pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN - USA, Británie, Francie, Čína a Rusko - a rovněž Německo. Ta se uskuteční 1. října v Ženevě. Pokud tak neučiní, hrozí mu velmoci novými sankcemi.

Izrael a Spojené státy nevyloučily vojenský zásah v případě, že by podle nich Írán představoval jaderné nebezpečí.

Íránské střely a jejich dolet

  • 2500 km - Šaháb 3b
  • 2200 km Sadždžíl 1 a 2
  • 2000 km - Šáhab 3a
  • 1300 km - Šáhab 3
  • 500 km - Šáhab 2
  • 400 km - Zalzal
  • 170 km - Fatíh
  • 150 km - Tundar
Zkouška íránské rakety země-země Sadžíl
Zkouška íránské rakety země-země Sadžíl