Sojuz bezpečně přistál v Kazachstánu

Moskva - V Kazachstánu dnes ráno podle plánu úspěšně přistála raketa Sojuz TMA-14. Na její palubě se na Zemi z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vrátil ruský kosmonaut Gennadij Padalka s americkým kolegou Michaelem Barrattem a vesmírný turista Kanaďan Guy Laliberté. Přistání proběhlo bez problémů v rozlehlé stepi v blízkosti Arkalyku v severním Kazachstánu. Kosmonauty i kanadského turistu, který se prezentoval coby „první kosmický klaun“, přivítal nadšený potlesk zaměstnanců kontrolní letové mise.

Stroj dosedl na Zemi v 10:32 tamního času (06:32 SELČ). Ruská televize odvysílala záběry Padalky, který seděl před návratovým modulem, jedl jablko a popíjel čaj, zatímco pozemní personál pomáhal Barrattovi a vesmírnému turistovi ze stísněných prostor plavidla. Laliberté se později na snímcích objevil opřený o židli a s nasazeným červeným klaunským nosem, který si s sebou na vesmírnou cestu vzal.

„Vše proběhlo normálně a včas. Posádka se cítí dobře,“ komentoval přistání ve stepi v blízkosti Arkalyku v severním Kazachstánu Vitalij Lopota, ředitel koncernu RKK Eněrgija, který ruské kosmické agentuře Roskomos vesmírná plavidla dodává.

Kosmonauti po návratu z beztížného stavu v kosmu musí odpočívat, aby si jejich organismus opět přivykl na zemskou gravitaci. Později se přesunuli do oranžového lékařského stanu. Přistání byl přítomen také ruský pravoslavný kněz.

Kanadský miliardář využil pobyt na ISS, aby z oběžné dráhy kolem Země upozornil na rostoucí problémy s pitnou vodou ve světě. K benefiční akci, kterou jeho nadace uspořádala ve 14 světových metropolích v noci na pátek SELČ, se připojili například frontman irské skupiny U2 Bono Vox, zpěvačka Shakira nebo mexická herečka Salma Hayek.

Laliberté zaplatil za výlet do kosmu 35 milionů dolarů. Stal se prvním kanadským a zřejmě na delší dobu také vůbec posledním vesmírným turistou. Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce přesto v budoucnu lety na orbitální komplex nabízet, pokud se na ISS uvolní místo. Orbitální komplex je totiž od května obsazen stálou šestičlennou posádkou a pro platící návštěvníky zde není místo.

Klaun ve vesmíru Guy Laliberté uvádí show varující před ubývající vodou na Zemi.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24