Stopy DNA neandrtálce mohou být i v naší genetické výbavě

Praha - Genetická informace neandrtálců, kteří podle dosavadních teorií vyhynuli před 25 tisíci lety, se velmi podobá výbavě téměř každého moderního člověka. Člověk druhu homo sapiens se s neandrtálci mohl křížit. Stopy jejich DNA našel u téměř dvou tisíc lidí z různých částí světa americký antropolog Jeffrey Long a své závěry představil na výročním setkání Americké společnosti antropologů v Albuquerque v Novém Mexiku.

Přesvědčení genetika z univerzity v Novém Mexiku se opírá o studium genomu 1 983 lidí 99 populací z Afriky, Evropy, Asie, Oceánie a Ameriky. Longův tým neporovnával všechny rozdíly, ale zaměřil se na statistiku jednotlivých mutací v 614 místech DNA, kde se nacházejí krátké a opakující se posloupnosti nukleotidů – takzvané mikrosatelity.

Doktorandka Sarah Joyceová vytvořila soubor dat, který umožnil vytvořit část vývojového stromu člověka. Výsledkem bylo zjištění, že naše evoluční větev se dvakrát dotkla dnes již neexistujících větví, které patřily neandrtálcům nebo příslušníkům druhu homo heidelbergensis. Mikrosatelity v naší DNA naznačují, že k mezidruhovému křížení došlo v počátku první vlny migrace moderního člověka z Afriky někdy před 60 tisíci lety v oblasti východního Středomoří a jeho následky si v genech předávají Evropané, Američané i Asijci.

7 minut
Rozhovor s Václavem Pačesem
Zdroj: ČT24

Důkazy pro Longovo tvrzení stále chybějí

Závěry výzkumu stojí proti dřívějším výsledkům, které učinili vědci v Berkeley před čtyřmi lety. Potvrdili, že i když má moderní člověk s neandrtálci stejný genetický profil z asi 99,5 procenta, specifické oblasti v něm spíše vylučují, že by se oba lidské druhy navzájem mísily. K podobným závěrům došel i Švéd Svante Pääbo. V roce 2006 se mu z kosterních pozůstatků 45 tisíc let staré neandrtálky podařilo extrahovat mitochondriální DNA. Ta vzájemné křížení obou druhů sice připouštěla, ale další analýzy jaderné DNA to již nepotvrzovaly.

„To, co udělal Jeffrey Long, není důkaz, že se člověk moudrý mísil a křížil s neandrtálci,“ míní biochemik Václav Pačes. Připomněl, že máme mnoho společných genů například se šimpanzem a s dalšími lidoopy. „Je velmi obtížné zjistit, jestli geny podobné s neandrtálcem jsou pozůstatkem křížení,“ upozornil Pačes. Detailnější výsledky budou podle něj možné, až se genetická informace neandrtálce rozkryje zcela.

Neandrtálci měli mohutnější rysy v obličeji a velká čela. Byli v průměru o 15 cm menší než lidé druhu homo sapiens, ale měli o 20 procent větší mozek, používali nástroje, byli výbornými lovci a mohli mít vyvinutý i svůj jazyk.

Lebky neandertálce a moderního člověka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 28 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...